Büyükşehir emeklilerin her daim yanında

Güncelleme 16 Haziran 2023, 11:52

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Yenişehir Emekli Evi’nde, orta yaş ve üzeri vatandaşlar için ‘Şeker ve Diyabet Hastalığının Ayak Sağlığıyla İlişkisi’, Tarsus Emekli Evi üyeleri için de ”Obezite ve Fiziksel Aktivite” konulu farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi.

Yenişehir Emekli Evi’nde gelen misafirlere şeker ve diyabetik hastalığının ayak sağlığı ile ilişkisi anlatıldı. Ardından Yenişehir Emekli Evi Sorumlusu Ozan Soydan ve ekibi müzik dinletisi gerçekleştirdi. Tarsus Emekli Evi üyeleri için de, Büyükşehir bünyesinde görev alan diyetisyen, fizyoterapist ve psikolog eşliğinde obezite hakkında önemli bilgiler verildi.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Yenişehir Emekli Evi’nde, orta yaş ve üzeri vatandaşlar için ‘Şeker ve Diyabet Hastalığının Ayak Sağlığıyla İlişkisi’  konulu farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi ve Sualtı Hekimliği alanında yedi seneden beri aktif olarak görev yapan Uzman Doktor İzzeddin Gümüş, Yenişehir Emekliler Evi’nde ‘Şeker ve Diyabet Hastalığının Ayak Sağlığıyla İlişkisi’  hakkında bilgi verdi.

Tarsus Emekli Evi üyeleri için ise, ”Obezite ve Fiziksel Aktivite” konulu farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikte Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev alan diyetisyen, fizyoterapist ve psikologlar obezite hakkında önemli bilgiler verdi, üyelerin şeker ve tansiyon ölçümleri yapıldı.

Dr. Gümüş: “Şeker hastalığına bağlı olarak, ayaklarda bazı sorunlar yaşanıyor”

 Yenişehir Emekli Evi’ndeki etkinlikte, ileri yaşlarda oluşabilecek ayak sorunları ile ilgili tedbirleri almak noktasında gerekli bilgilendirmeleri yapmayı amaçladıklarını belirten Dr. Gümüş, “Şeker hastalığının görülme oranı, özellikle ileri yaşlarda artıyor. Buna bağlı olarak, şekerden kaynaklı problemler de artıyor. Öz bakım düşüyor ve şeker hastalığının ilerlemesine bağlı olarak gelişen ampütasyonlar noktasında, süreç parmak kesilmesine kadar gidebiliyor. Çünkü şeker hastalığı hem sinir hasarı yaparak ayakta uyuşma, karıncalanma ve his kusurlarına sebep oluyor, hem de damarları tıkayarak yeterli oksijenin gitmesini engelliyor. Bizim burada eğitimimizdeki maksat, hastaların bunun farkında olup günlük hayatlarında ayak muayenelerini yapmalarına ve ne zaman doktora başvurmaları gerektiği konusunda onlara ışık olabilmek” diye konuştu.

“Her emeklinin gelip üye olmasını isteriz”

Yenişehir Emekli Evi’nde birçok etkinlik gerçekleştiğini ve emeklilerin tam vakit geçirebilecekleri bir yer olduğunu ifade eden Emekli Evi üyelerinden Mustafa Mansur Karakoç, “Mesela şu anda diyabetle ilgili bir seminer var ve arkasından müzikli eğlenceler oluyor. Ben diyabet hastası değilim, ama tabii ki içimizde şeker ve tansiyon hastaları var. Burada gerekli bilgileri ediniyorlar, gelen hoca önemli şeyler söylüyor. Buradakiler de sorular soruyor, onlara cevap alıyor. Her emeklinin gelip buraya üye olmasını isteriz” dedi.

“Bundan iyisi can sağlığı”

Emekli Evi üyelerinden Şeref Özkılıç, verilen eğitimlerin çok güzel ve faydalı olduğunu dile getirerek, “Önemli konular hakkında bilgiler veriyorsunuz. Bundan iyisi can sağlığı bence. Buradakiler bizlere iyi davranıyor ve değişik ikramlarda bulunuyorlar” şeklinde konuştu.

“Toplumumuzun büyük bir kısmı bu hastalığı taşıyor”

Haftanın beş gününü burada geçirdiğini söyleyen ve Emekli Evi’ndeki şeker hastalığıyla ilgili bilgilendirme seminerinin çok faydalı olduğunu kaydeden Sadık Atalay, “Çünkü toplumuzun büyük bir çoğunluğu bu hastalığı taşıyor. Bu bilgilendirmenin onlar için yararlı olacağına inanıyorum. 33 yıldır Mersin’deyim. Sayın Vahap Seçer’ in her alanda olduğu gibi; sosyal faaliyetler, park ve çevre düzenlemesi, temizlik ve emeklilere yönelik çalışmalarını memnuniyetle karşılıyorum. Kendisini hiç tanımıyorum, ama hayatım boyunca herhalde unutmayacağım. Sadece oyumu verdim, ama burada görüyorsunuz işte. İnsanlar ne kadar mutlu, hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Doktorumuz ayağımız kadar geliyor”

Emekli Evi’nin çok güzel, temiz ve sakin bir yer olduğunu, emeklilerin dinleneceği bir yer olduğunu ve her türlü imkânın sağlandığını belirten İrfan Özdemir, “Vahap Seçer sağ olsun. Çok değerli bir insan. Zaman zaman soruyor ihtiyacınız var mı diye. Buradan çok memnunum. Doktoru getiriyor ayağına kadar ihtiyacın var mı diye soruyor, muayene ettiriyor. Bundan daha iyisi mi olur? Hastaneye gidecek olsan, aylarca belki randevu alamazsın. En iyi yönü fakir mahallelerde yemek dağıtıyor, oralara gidin görün neler yapmış. Kendisine teşekkür ediyorum” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Tarsus Emekli Evi üyeleri de bilgilendirme etkinliğinden memnun kaldı

Tarsus Emekli Evi Sorumlusu Dilara Özkına, “Tarsus Emekli Evimizde obeziteyle mücadele hakkında bilgilendirme etkinliği yaptık. Emekli üyelerimizin şeker, tansiyon ölçümleri yapıldı. Gün içinde hangi aktivitelerde bulunmamız gerektiği hakkında bilgilendirmeler oldu. Etkinliğimiz diyetisyenimiz, fizyoterapistimiz ve psikoloğumuz eşliğinde yapıldı” dedi.

“Bilinçsiz değil, bilinçle hareket etmem lazım”

Tarsus Emekli Evi üyesi Sabahat Ediz, “Çok hoşuma gitti. Bazı sorular sordum. Kendi açımdan harikulade cevap aldım. Kendimi yönlendireceğim. Bir şekilde kilo vermeye çalışacağım. Bilgilenmemiz lazım. Bilinçsiz değil, bilinçle hareket etmem lazım. O yüzden buradayım” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin yaş almışlar için yaptığı projeleri beğeniyle takip ettiğini belirten Ediz, “Harika, kutlarım. Başkanı çok seviyorum ve çok değer veriyorum. Harikulade insanlar. Başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Zekeriya Avukat ise, etkinlikte sağlıkla ilgili yeni bilgiler öğrendiğini anlatarak, “Burada obezite hakkında bilgilendirme yaptılar. Çok güzel de oldu. Tansiyonumuzu ölçtüler. Bizim için çok faydalı bilgiler. Hepsine teşekkür ediyorum. Buradan o kadar belediye başkanları geçti, kimse açmadı Emekli Evi’ni. Vahap Bey’e nasip oldu. Buraya geliyoruz, çayımızı kahvemizi içiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu