Büyükşehir 2022’de 65 milyon kw elektrik enerjisi üretti

Güncelleme 19 Ocak 2023, 11:25

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yeni kurulan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı, iklim değişikliğine neden olan etmenlerin zararlarını en aza indirebilmek adına çalışmalar yapıyor. Katı atıkların yeniden değerlendirilmesi, depolanması ve bertarafı işlemlerini yürüten daire, atıklardan enerji üretimi de gerçekleştiriyor. İklim değişikliği ile mücadele ve yenilenebilir enerji kaynakları alanında plan ve projeler yürüten daire, çevre yönetimi sistemi çalışmalarına da destek veriyor.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi’ne bağlı ekipler, Mersin genelinde bulunan 9 katı atık aktarma istasyonunda 2022 yılında toplam 480 bin 414 ton katı atığı taşırken, 622 bin 518 ton atığın da bertarafını gerçekleştirdi.

Temiz bir çevre oluşturmak için çöpten değer üreterek, hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi, bünyesindeki 3 katı atık düzenli depolama tesisinde bertaraf ettiği atıklardan oluşan metan gazından elektrik enerjisi üretiyor. 2022 yılı içerisinde tüm sağlık kurum ve kuruluşlarından 2 milyon 753 bin kg tıbbi atık toplayan ekipler, bu atıkları da bertaraf ederek, insan ve çevre sağlığına zarar vermesinin önüne geçti.

Kent genelinde herhangi bir nedenle oluşan hafriyat atıklarının yönetimini de üstelenen daire, hafriyatları Hafriyat Denetim Kurulu’nca rehabilite amaçlı izinlendirilen dolgu alanlarına bırakarak, moloz kirliliğini önlüyor.

Dr. Zorlu: “2022’de yaklaşık 65 milyon kilovat enerji üretimi gerçekleştirildi”

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Dr. Kemal Zorlu, şube müdürlükleri ve hizmetlerini anlattı. Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü’nün hizmetlerini anlatan Zorlu, “İlçelerimizde toplam 9 tane aktarma istasyonumuz var. Bu aktarma istasyonlarımıza gelen atıkların, düzenli depolama ve bertaraf tesislerimize taşınması işlemini gerçekleştiriyoruz. 2022 yılında yaklaşık olarak 480 bin ton katı atığı, aktarma istasyonlarından bertaraf sahalarımıza taşıdık. Bu sahalarımızda bu atıkların bertarafı işlemini gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık olarak 622 bin ton atığın bertarafını bu 3 sahamızda gerçekleştirdik. Birisi Tarsus’ta, birisi merkezde, birisi Silifke’de olmak üzere 3 tane sahamız bulunuyor” dedi.

Bertaraf edilen atıklardan ürettikleri elektrik enerji miktarını da paylaşan Zorlu, “Buraya getirmiş olduğumuz katı atıkların bertarafı sırasında bir de enerji üretimimiz var. 2022 yılında yaklaşık olarak 72 bin hanenin aydınlatma enerjisine eşdeğer miktarda enerji üretimi gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte bu 72 bin sayısını, yaklaşık olarak 100-120 bine taşımayı hedefliyoruz. Bertaraf sahamıza gelen katı atıklardan 2022 yılı içerisinde yaklaşık olarak 65 milyon kilovat enerji üretimi gerçekleştirdik. Bu tabi ki, hem iklim değişikliği ile mücadele, hem de atıkların ekonomiye kazandırılması açısından önemli bir adım” diye konuştu.

“Hafriyatları, belirlenen dolgu alanlarına bırakarak, moloz kirliliğini önlüyoruz”

Zorlu, sağlık kuruluşlarından çıkan tıbbi atıkları da bertaraf ettiklerini söylerken, hafriyat atıklarını da dolgu alanlarına taşıdıklarını belirtti. Zorlu, “Bunun dışında, kentimizde faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarından çıkan tıbbi atıkların bertarafı ve sterilizasyon işlemlerini de gerçekleştiriyoruz. Yine bu Şube Müdürlüğümüzde, kentte oluşan hafriyatın bertaraf edilmesi, dolgu alanlarına götürülüp oralarda depolanması ve talep üzerine kişilerin ve kurumların ihtiyaç duyduğu noktalara dolgu yapılması işlemi gerçekleştiriliyor. 2022 yılında yaklaşık olarak 173 bin ton malzeme, dolgu alanlarında bertaraf edildi” diye konuştu.

“Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz”

İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji Şube Müdürlüğü ile tüm dünyanın ve insanoğlunun en büyük problemlerinden birisi olan iklim değişikliği konusu üzerine çalışmalar yaptıklarını da aktaran Zorlu, “İklim değişikliğinin yakıcı etkilerini, hayatımızda her geçen gün görüyoruz. Biz buradaki Şube Müdürlüğü’müzde, iklim değişikliğine nasıl uyum sağlayacağımızı ve iklim değişikliğine neden olan etkenleri nasıl azaltabileceğimize dair faaliyetler yapıyoruz. Bu kapsamda TÜBİTAK’la yapmış olduğumuz bir protokol çerçevesinde, ilimizin ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’ çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalara 2022 yılı içerisinde başladık ve 2023 yılının Haziran ayında sonlanmasını bekliyoruz. Bu bağlamda iklim değişikliği ile Mersin’de nasıl mücadele edebileceğimizi veya iklim değişikliğine nasıl uyum sağlayabileceğimiz konusunda atacağımız adımları ortaya çıkaracağız” dedi.

“Türkiye’nin en büyük kapasiteli planetaryumu faaliyete geçecek”

Son olarak İklim ve Çevre Bilim Merkezi Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulacak İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin detaylarını aktaran Zorlu, “Bu müdürlüğümüzde, şu anda yapım faaliyetleri devam eden bir Bilim Merkezimiz var. Bu Bilim Merkezi’nin içerisinde, yaklaşık olarak 150’ye yakın deney düzeneği bulunacak ve bir tane de planetaryum bulunacak. İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nde yapacağımız faaliyetlerle, özellikle 8-14 yaş grubundaki çocuklara iklim ve çevre konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yapmak istiyoruz. Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde İklim ve Çevre Bilim Merkezimizin deney düzenekleri ihalesini gerçekleştirdik. Önümüzdeki yılın sonuna doğru bu deney düzenekleri ve planetaryumu faaliyete geçirerek, Mersin halkına hizmet vermesini sağlamak istiyoruz. Yapacağımız planetaryum büyük bir olasılıkla, Türkiye’nin en büyük kapasiteli planetaryumu olacak ve bu planetaryumda, gelen ziyaretçilere 3 boyutlu iklim, çevre ve uzay konusunda gösteriler gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu