Başkan Varal’dan, Halk Sağlığı ve hakları için ses yükselten eczacılara destek ziyareti

Güncelleme 13 Ekim 2022, 15:49

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen ve her geçen gün daha da zorlanmaya başlayan ilk adım sağlık kurumları niteliğinde ki eczacıların yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Varal, Mersin Eczacılar Odası Tarsus Temsilciliği’ni ziyaret etti.

Başkan Ozan Varal ve CHP’li yöneticiler Eczacı Selahattin Şahin, Hülya Midem, Av. Hüseyin Ak ile Veteriner Hekim Murat Topçuoğlu’nu, Oda Tarsus Temsilcisi AdemOyal ile diğer eczacılar karşıladı.

Ziyaret sırasında değerlendirmede bulunan CHP İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 16 Ekim’de Ankara’da gerçekleşecek “Eczacıya Hak Ettiği Değer Verilmelidir” eyleminin, AKP iktidarının sağlık sistemini getirdiği noktanın açık bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Hastaların en yakın sağlık danışmanı niteliğinde ki eczacıların, düşük kar marjı, her gün artan maliyetler, ilaç bulamama ve vatandaşın yaşadığı sorunlara direk muhatap olması nedeniyle birçok problemle karşı karşıya kaldıklarının altını çizen Başkan Varal, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sağlık sisteminin ilk ayağı olan eczacılarımızın yanında olduğumuzu haykırıyoruz.

AKP iktidarının ne ekonomide, ne eğitimde ve en önemlisi de sağlıkta bu ülkeye, ülke insanına verebileceği bir şey kalmamıştır. Aksine onlarca yıllık geçmişe sahip sistemlerin sarsıntı yaşamasına neden olmuştur. Vatandaşlar bazı ilaçları bulabilmek için eczane eczane gezer duruma gelmişken, maalesef ki zorlu şartlar nedeniyle iki eczaneden biri kapanma tehlikesi yaşamaktadır. Kira, personel, vergi, elektrik, yemek gibi sabit gider kalemlerinin maliyetleri her geçen gün artmakta, geliri düşen eczaneler ise ekonomik olarak zor günler geçirmektedir.

İktidar ise bu sorunlara kalıcı çözüm bulmak yerine, pansuman önlemlerle günü kurtarma çabası içerisinde; sadece ilaçlara zam yaparak ‘bir şeyler yaptık’ imajı vermektedir” dedi.

Mersin Eczacılar Odası Tarsus Temsilcisi AdemOyal ise birçok eczacının kredilerle işyerlerini açık tutmaya çalıştıklarına vurgu yaparak, “Halk sağlığının düzeni, kolay ulaşılabilir olması nedeniyle yaşaması gereken eczanelerimiz, maalesef ki can çekişir, kepenk indirir duruma gelmiştir. Yaşanan ekonomik krizi direk ve en çok hisseden bizleriz. Bu nedenle 16 Ekim’de alanlarda olacağız” diye konuştu.

Adem Oyal, ziyaretlerinden ve desteklerinden dolayı Başkan Ozan Varal ve CHP’li yöneticilere teşekkürlerini iletti.

Başa dön tuşu