Başkan Seçer ve eşi, ‘ Evimiz Atölye’ Kursunu Tamamlayan Kadınlara Sertifikalarını Verdi

Güncelleme 4 Mayıs 2023, 11:25

Başkan Vahap Seçer, Büyükşehir’in kadın emeğini ortaya çıkarmak ve kadınların ekonomide görünürlüğünü artırmak için ortaya koyduğu hizmetlerden biri olan  ve Mersinden Kadın Kooperatifi destekleriyle yürütülen ‘Evimiz Atölye Projesi’ kapsamındaki Çoraptan Oyuncak Yapım Kursu’nu tamamlayan kadınlara eğitim sertifikalarını verdi.

 Törende konuşan Seçer, “Lafla kadın bağımsız olmaz, ayakta kalmaz. Kadınların çalışması, ev ekonomisine katkı sunması lazım. Bağımsız olabilmeleri için ceplerinin para görmesi lazım. Kadın çalışacak, üretecek. ‘Evimiz Atölye Projesi’ bunun için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Hayata geçirdikleri projelerin tamamında kadınları ön planda tutuklarının altını çizen Seçer, “Kadınlar çalışsın, üretsin, memlekette söz sahibi olsun” dedi.

 Türkiye’de gelir ve kaynak dağılımındaki adaletsizlikten de söz eden Seçer, “Bir taraftan kadın yoksulluk içerisinde çoluğunun çocuğunun karnını doyurmaya mücadele ederken, belli bir grubun bu ülkenin kaynaklarını alıp, altın varaklı saraylarda yaşamasına içimiz razı olmuyor. Bu ülke hepimiz, bu kaynaklar hepimizin” diye konuştu.

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer ise ‘Evimiz Atölye Projesi’nin çok kıymetli bir proje olduğunu ve kadınları bir araya getirdiğini belirtti. Seçer, “Ev kadınlarının emeklerini almaları gerekiyor” diye konuştu. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gönüllüler Şube Müdürlüğü’nün, kadınların sosyal ve kültürel yönden desteklenmesi, evde gizli kalmış kadın iş gücünün gün yüzüne çıkarılması ve aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla Mersinden Kadın Kooperatifi’yle işbirliği içerisinde hayata geçirdiği ‘Evimiz Atölye Projesi’, her geçen gün daha fazla kadına ulaşmaya devam ediyor. Proje kapsamında ‘Çoraptan Oyuncak Yapım Kursu’nu tamamlayan Toroslar ilçesine bağlı Halkkent, Çağdaşkent, Sağlık, Turgut Türkalp, Mustafa Kemal ve Kurdali mahallelerinden gelen kadınlara sertifikalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer verdi. 

“Bu ülke hepimiz, bu kaynaklar hepimizin”

Çocuk Hakları Parkı’nda gerçekleştirilen Sertifika Töreni’nde konuşan Başkan Seçer, Mersin’de herkesin rahat olması gerektiğini vurgulayarak, “Sizleri seviyoruz. Hepimizin kaygısı, mutluluğu, sevinci aynı. Biz siziz. Bizim ailemiz de, doğduğumuz, doyduğumuz, büyüdüğümüz topraklar, mahalleler de bugün sizin yaşadığınız, içinde olduğunuz ortamlar, mahalleler. Bu özgüven içerisinde olun. Bizimle ilişkilerinizde rahat olun” dedi.

Türkiye’de gelir ve kaynak dağılımındaki adaletsizlikten bahseden Başkan Seçer, “Bir taraftan kadın yoksulluk içerisinde çoluğunun çocuğunun karnını doyurmaya mücadele ederken; eşi sabahın kör karanlığından akşama kadar emek edip çocuğunun rızkını getirmeye çalışırken, belli bir grubun bu ülkenin kaynaklarını alıp, şatafatla altın varaklı saraylarda yaşamasına da içimiz razı olmuyor. Bu ülke, bu kaynaklar hepimizin” diye konuştu.

 “Bizim görevimiz sizin paralarınızı size hizmet olarak göndermek”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hamilelere bakım sütü projesi, pandemide evlere kadar gönderilen gıda kolisi, 3 çeşit yemeğin 6 TL olduğu Mahalle Mutfakları, El Bebek Gül Bebek gibi sosyal hizmetlerinden söz eden Başkan Seçer,  “Peki bu kadar hizmeti Vahap Seçer kendi kesesinden mi yapıyor? Sizin paranız. Dik durun. Siz milletsiniz. Millet olmasa devlet olmaz, vatan olmaz. Bu kaynaklar, bu para sizin. Ben de dahil, cumhurbaşkanı da dahil, bakanlar da dahil hiç kimse böbürlenmesin. Kimse kendi kesesinden size hizmet etmiyor. Bizim görevimiz bize emanet edilen, sizin vergilerinizden bize aktarılan paraya tenezzül etmeden, yetimin hakkını yemeden, çalmadan, çaldırmadan size hizmet olarak geri göndermek” ifadelerini kullandı.

 Hizmetleri ulaştırırken hiçbir ayrım yapmadıklarını vurgulayan Seçer, “Belediye başkanınız size hizmet götürürken sizin mezhebinize, oy verdiğiniz siyasi partiye, hangi kökenden olduğunuza mı bakıyor, soruyor? Siz Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden, CHP’li bir belediye başkanından hizmet alırken böyle bir ayrımcılık görüyor musunuz? Hiç kimse; ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi bizim köye, biz CHP’ye, Vahap Seçer’e oy vermedik diye yol yapmadı, yardım yapmadı. Hastamız vardı, bakım yapmadı’ diyemez. İnsanlığa karşı ihanet edemeyiz. İnsanları ayırmayız. Hak katında, hukuk ve vicdan karşısında suç işleyemeyiz” dedi.

 “Biz vatandaşın hayırlı evladıyız”

Törende, bir vatandaşın ‘Benim beyim hastaydı, yatalaktı sen baktın’ demesi üzerine Seçer, “Biz vatandaşın hayırlı evladıyız, kardeşiyiz, anasıyız, babasıyız. Devlet budur. Devlet büyüktür, uludur, güçlüdür. Mersin’de kendinizi rahat hissedin. Biz burada olduğumuz sürece bu kentte art niyetli, kötü ve ayrımcılık yapan insanların güçlenmesine müsaade etmeyiz. Siz de müsaade etmezsiniz halk olarak. Siz bize güç verirsiniz, biz de onlara müsaade etmeyiz” diye konuştu.

 “Kadın çalışacak, üretecek. ‘Evimiz Atölye Projesi’ bunun için son derece önemli”

‘Evimiz Atölye Projesi’nin, kadınların ekonomik alanda güçlenebilmesine katkı açısından çok önemli ve değerli bir proje olduğuna dikkat çeken Seçer, “Kadınlar ayaklarının üzerinde durmaya çalışır. Bizim toplumumuzda kadın maalesef ikinci plana atılmıştır. Lafla kadın bağımsız olmaz, ayakta kalmaz. Kadınların çalışması, ev ekonomisine katkı sunması lazım. Bağımsız olabilmeleri için ceplerinin para görmesi lazım. Kadın çalışacak, üretecek. ‘Evimiz Atölye Projesi’ bunun için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

 Hayata geçirdikleri projelerin tamamında kadınları ön planda tutuklarının altını çizen Seçer, “Kadınlar çalışsın, üretsin, memlekette söz sahibi olsun. Kadın temsilciler olsun parlamentoda. Bizde de kadın adaylar var. İnşallah seçilecekler, parlamentoda sizleri temsil edecekler” dedi.

 Meral Seçer: “Evimiz Atölye projesi hepimizi bir araya getirdi”

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, projeye dahil olan kadınlarla ayrı ayrı mahallelerde, sıklıkla bir araya geldiklerini söyledi. Seçer, “Evimiz Atölye projesi çok kıymetli bir proje. Görüldüğü üzere hepimizi bir araya getirdi. Kadınların yeni fikir geliştirme, iş geliştirme fikrini geliştirdi. Burada bulunan kadınların hepsi gizli bir kahraman. Çoğunuzun ev kadını olduğunu biliyorum. Ev kadınlarının iş tanımı yok, aslında en ağır iş değil mi? Evin düzenini sağlayan, yemeğinden temizliğine tutun pek çok konuyu organize eden kadınlardır. Ama maalesef kadınların bu konuda çok büyük destek aldığını düşünmüyorum. Çünkü şu andaki yaptığımız çalışmalar bunun yetersiz kalmasından dolayı ortaya çıktı” ifadelerine yer verdi.

 “Ev kadınlarının ön plana çıkması gerekiyor”

Seçer, ‘Evimiz Atölye Projesi’nin evdeki gizli kadın iş gücünün ortaya çıkmasını sağladığını belirterek, “Ev kadınlarının emeklerini almaları gerekiyor. Başlarına bir şey geldiğinde kendi güvencelerinin olması gerekiyor. Önümüzdeki dönemlerde bu ortamları yaşayacağımız güzel günlerimiz olacak diye umut ediyorum” diye konuştu. 

 Bingöl: “Vahap Başkan’ın bu dönem yaptığı çalışmalar şahane”

Mustafa Kemal Mahalle Muhtarı Mehmet Bingöl, 25 yıldır mahalle muhtarlığı yaptığını söyleyerek, “Vahap Başkan’ın bu dönem yaptığı çalışmalar şahane. Teşekkür ediyorum mahallem adına” dedi. Bingöl, Büyükşehir’in sosyal belediyecilik hizmetlerinden çok memnun olduklarını anlatarak, “Ramazan ayında da çok güzel çalışmalar yaptılar. Ben sizi örnek gösteriyorum. Bazı belediyeler 30 paket dağıttılar, sadece kendi partisinden olana verdiler. Ama CHP ayrım yapmadı” ifadelerine yer verdi.

 Sağlık Mahalle Muhtarı Ayşe Şen ise projenin kadınlar tarafından çok beğenildiğini belirterek, katkı sunanlara teşekkür etti.

Başa dön tuşu