Başkan Seçer,’ Hizmet, Vatandaşa Ulaşmanın En İyi Yoludur’

Başkan Vahap Seçer, CHP Erdemli Olağan İlçe Kongresi'ne katıldı.

Güncelleme 11 Ağustos 2023, 13:05

Başkan Vahap Seçer, CHP Erdemli Olağan İlçe Kongresi’ne katıldı. Genel seçimlerde tatil yapmadan, duraksamadan aralıksız çalışmaya devam ederek oy potansiyelini artırdıklarını ifade eden Seçer, “Erdemli’de de puanımızı 4.27 puan artırdık. Bunlar seçim zamanında yurtdışına, Bodrum’a tatile giderek olmadı. Burada, çalışarak oldu. Bunu da ayırmak lazım” dedi.

Belediye başkanlarının halka en yakın konumda olan kişiler olduğunu ifade eden Seçer, “Sihir burada, güç burada. Bir belediye başkanı halka en yakın olandır. Hizmet; vatandaşa ulaşmanın en iyi yoludur. Onun için 13 ilçemizin tamamı CHP’nin olmalı. Büyükşehir olmalı. 11 değil, 21, 31 olmalı. O zaman iktidara bir başımıza yürüyebiliriz” diye konuştu.

Yerel seçimlerde hem Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni hem de ilçe belediye başkanlıklarını tekrar kazanacaklarını söyleyen Seçer, “Belediyeleri kazanacağız. Hiç kimsenin kaygısı olmasın. Büyükşehri tekrar, hem de fark atarak kazanacağız. Bizim Mersin’de ittifak arayışlarımız söz konusu değil. Herkes işkembeden konuşuyor. Bizim böyle bir arayışımız yok” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde Erdemli Sebze Hali’nin açılışını gerçekleştireceklerini de söyleyen Seçer, “Son derece modern bir hal yaptık. CHP’li bir belediye geldi ‘Erdemlide az oy – çok oy çıktı’ mütalaası yapmadı ve Erdemli Sebze Hali’ni bitirdi. Şimdi hak sahiplerine teslim edecek. Çünkü mesele oy meselesi değil; mesele üretim, halkın talepleri meselesi” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Erdemli İlçe Başkanlığı Olağan Kongresi’ne katıldı.

Erdemli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye, Başkan Seçer’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış, Talat Dinçer, Hasan Ufuk Çakır, PM Üyesi Emre Yılmaz, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz, İl Başkanı Koral Ömür, il ve ilçe yöneticileri ile partililer katıldı.

“Partimizin, genel seçimde aldığı çok stratejik ve radikal kararlar oldu”

Partililere hitaben yaptığı konuşmasında, kongre süreci içerisinde genel seçime ilişkin değerlendirmeler de yapıldığını söyleyen Başkan Vahap Seçer, “Partimizin o dönemde aldığı çok stratejik ve radikal kararlar oldu; CHP’nin bugüne kadar alışık olmadığı kararlar. CHP, tarihsel sürece baktığınız zaman hep kendi ayakları üzerinde mücadele eden bir parti, kendini gösteren bir parti oldu. Yakın 30 yıllık bir siyasi tarihe baktığınız zaman sağda, ufak partiler genelde ittifaklar yapardı. Zamanında Refah Partisi; Milliyetçi Hareket Partisi’yle 1991’de bir ittifak kurmuştu. Ama Başkanlık Sistemi’nden sonra artık yüzde 50 artı 1 oyun iktidarı belirlediği bir ülkede, ittifaklar siyasal aritmetik gereği zorunlu olmuştur” dedi.

“Gerekiyorsa başarısız örgütler, başkanlar değişecek, Parti Meclisi üyeleri değişecek”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin en yetkili organının Parti Meclisi olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Görünen yüz Kemal Kılıçdaroğlu ama bu partinin en yetkili organı Parti Meclisidir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararları Parti Meclisi tarafından reddedildiği zaman geçerli değildir. İşte bu kongrelerin önemi budur. Gerekiyorsa başarısız örgütler değişecek, başkanlar değişecek, başarısız Parti Meclisi üyeleri değişecek. Bunun kararını delegeler verecek. Herkes fikrini söyleyecek. Başarısız MYK değişecek, başarısızsa genel başkan değişecek. Kongre sürecinin amacı bu” diye konuştu.

Başkan Seçer, başarıyı, kişilerin şahsi menfaatlerinin gerçekleşip gerçekleşmemesine göre değerlendirmemek gerektiğini sözlerine ekleyerek, “Başarıyı şahısların milletvekili olması ya da olamamasına, şahısların belediye başkanı olması veya olmamasına bağlarsak bu parti, parti olmaktan çıkar. Kişilerin şahsi menfaatlerinin ve tatminlerinin bir mekanı haline gelir. Buradaki eleştirilerimizi yaparken kürsüye çıkan delege arkadaşım mutlaka bunları idrak edecektir. Ama bu delege arkadaşlarımı etkileyen arkadaşlarım milletvekili olamamadan kaynaklı bir hezeyanla, bir öfkeyle söylediklerini kusarcasına söylerse, bunun adı CHP’lilik değildir. Bunun adı yıllarca olduğu gibi CHP üzerinden kariyer devşirmektir. Buradaki çok değerli dengelerinin bu ayrımı yapmalarını istiyorum” ifadelerini kullandı.

“CHP olmasa ben de dahil hiçbir üyenin bir hükmü yoktur”

Dört yıl önce Mersin halkının önce CHP’ye güvenerek kendisine oy verdiğini ifade eden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“CHP olmasa, Vahap Seçer’in bu memlekette ne hükmü var. CHP olmasa; Zeydan Karalar’ın Adana’da, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da, Mansur Yavaş’ın Ankara’da ne hükmü var. Ben de dahil hiçbir üyenin CHP olmasa bir hükmü yoktur. Biz üyeler partiyi parti yaparız ama o parti kimliği bizi toplumda yüceltir. Partimizin başarısıyla sadece seçim başarısı değil, seçimde parlamentoya gönderdiği milletvekillerinin başarısıyla, iktidarsa, başbakanın başarısıyla, bakanlarının başarısıyla büyükşehir belediye başkanı ya da ilçe belediye başkanı partisindense başkanlarının başarısıyla taçlanır. Herkes herkesi çok rahat eleştirebilir vergisi de yok. ÖTV’ler arttı ama buna dokunmadılar, eleştiri yapmaya bir vergi yok.”

 “Emeğe saygı benim gözümde büyük bir erdemdir, fazilettir, kimliktir”

Emeğe saygının büyük bir erdem ve fazilet olduğunu vurgulayan Seçer, “Burada devrimci kardeşlerimiz var. Bizler devrimci insanlarız. Emek en yüce değerdir. Emeğe saygı da bir erdemdir, fazilettir. Sayın Başkan’ın emeği yücedir. Emeğe saygı da fazilettir, erdemdir, kimliktir, kişiliktir. Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum, onun emeğini görüyorum. Bunun yüce bir değer olduğunu biliyorum, bu erdemi de kendisine gösteriyorum” diye konuştu. Genel seçimler boyunca CHP Erdemli İlçe Başkanı Ahmet Dursen Şahin’in göstermiş olduğu çabayı takdirle karşıladığını ifade eden Seçer, “Kendisinin son seçim sürecinde burada gösterdiği gayret takdire şayandı. Toparlayıcı, kapsayıcı, kimseye kötü söz etmeyen ve partili ayırmayan bir tavrı vardı. Her zaman defaatle yanıma gelerek Büyükşehir’in Erdemli’ye sağlayabileceği katkılarla ilgili nezaketle talepte bulunmuştur. Sizler için, Erdemli için, CHP için çalışmıştır” dedi.

Genel seçimlerde tatil yapmadan, duraksamadan aralıksız çalışmaya devam ederek oy potansiyelini artırdıklarını ifade eden Seçer, “Tüm yönetim kurulu üyelerine, Gençlik Kolları Başkan’ımıza, Kadın Kolları Başkan’ımıza teşekkür ediyorum. Puanımızı 4.27 puan artırdık. Bunlar seçim zamanında yurtdışında, Bodrum’a tatile giderek olmadı. Burada, çalışarak oldu. Bunu da ayırmak lazım. AK Parti 10 puan kaybetti, İyi Parti yerinde saydı. Milliyetçi Hareket Partisi iki puanlık konjonktürel bir artış sağladı. Ak Parti’den muhtemelen oylar buraya aktı. Şu anda 2. partiyiz. Yerel seçimlerde Mersin için CHP’nin stratejisi ne olacak bilemiyoruz. İttifakla mı yoksa bir başına mı hareket edecek şu an bilmiyoruz, 2019 seçimlerinde tek başına hareket etmişti. Ne olacağını zaman gösterecek” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşını düşünerek çalışan benim gözümde başkandır”

Yerel seçimlerle genel seçimler arasında konjonktürel farklılıklar olduğuna değinen Seçer, “Erdemli’de yaptığımız hizmetler burada görünecektir. Büyükşehir’in bugüne kadar buraya sağladığı hareketlilik ona etki edecektir. Yerel seçimlerde, seçmenin oy kullanma ile genel seçimlerde oy kullanma sebebi farklıdır” dedi.

Yol, su, köprü, hastası, yaşlısı demeden vatandaşların derdine koşan ve ihtiyaçlarını karşılayan bir anlayışla hizmet ettiğinde vatandaşlarının ahde vefa ile hareket edeceğini aktaran Seçer, “Köyünün yolunu yapıyorsan, köprüsünü, içme suyunu götürüyorsan, hastası var bakımını yapıyorsan, Mersin merkezde hastanede yatan hastası var kızının kalacak yeri yok refakatçi olarak misafirhaneyi arıyorsan bu insan seni unutmaz” şeklinde konuştu.

İyi günde kötü günde vatandaşının her zaman yanında olduğunu hatırlatan Seçer, “Başkan dediğin cenazelere gider, lokantalara değil. Başkan, düğüne gider, restoranlara, kafelere, arkadaş sohbetine değil, halk sohbetine gider. Limoncunun bahçesine gider. ‘Başkanım sen de bir çiftçisin, limonun durumu çok kötü bir şey yapmamız lazım’ diye beni arayıp, Adana’dan Ankara’ya, Ankara’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Tekirdağ’a belediye başkanlarıyla görüşüp Erdemlinin limonunu oraya gönderip Türkiye’de gündem yaratmak için çalışan başkan, başkandır benim gözümde. Erdemli’den giden beş ton limonun sağladığı faydalarını yabana atmayın. Yarattığımız kamuoyuyla ihracattaki gümrük vergileri aşağı indi. İhracat başladı, iç piyasa canlandı. Başkanlık ve siyaset budur. Milletvekilliği budur. Bol keseden herkes konuşur” diye konuştu.

CHP’li bir belediye olarak Erdemli’ye ve Erdemli’nin kırsal mahallelerine çok önemli hizmetler yaptıklarını aktaran Seçer, “Bunu Vahap Seçer’den önce CHP yaptı. Eğer bir köyde su yoksa bugüne kadar, cumhuriyet tarihi boyunca kimsenin aklına su gelmemişse, belediye o köye suyu getiriyor, 75 yaşındaki bir teyze başkana ağlayarak ‘Su geldiğinde mutluluktan ağladım’ diyorsa ve burası Erdemli’nin Şahna Köyü ise bugüne kadar oy çıkmamış o yerden bile oy çıkar” dedi.

“Hizmet, vatandaşa ulaşmanın en iyi yoludur”

Belediye başkanlarının halka en yakın konumda olan kişiler olduğunu ifade eden Seçer, “Sihir burada, güç burada. Bir belediye başkanı halka en yakın olandır. Cumhurbaşkanını, bakanı, bakan yardımcısını, müsteşarı, daire başkanını bulamazsın bakanlıkta ama belediye başkanı burnunun dibindedir. Muhtarın telefonun ucundadır. Muhtar ona ulaşır, bulur, hizmet ister. Hizmet vatandaşa ulaşmanın en iyi yoludur. Onun için 13 ilçemizin tamamı CHP’nin olmalı. Büyükşehir de olmalı. 11 değil, 21, 31 olmalı. O zaman iktidara bir başımıza yürüyebiliriz” diye konuştu.

İktidar olmak için gerekli yüzde 50+1 oyun ancak hizmet yaparak alınabileceğine dikkat çeken Seçer, yapımı tamamlanarak hizmete sunulan Şahna-Üzümlü menfez köprüsünün 40 yıldır beklendiğini ve bölgede 7-8 köy tarafından kullanıldığını söyledi. Mergin ve Lamos köprülerinin de CHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını hatırlatan Seçer, “Üretici bu insanlar, üretici. Oraya tesirine, etkisine bakın. Bunlar CHP’li Büyükşehir Belediyesi döneminde şu ana kadar yapılan yapılar. Şu anda Mersin Büyükşehir ekipleri Atatürk Caddesi, Kocahasanlı-Üçtepe yolu,  Ahmet Refik Bey Caddesi, Limonlu-Esenpınar yolu sıcak asfalt kaplama çalışmalarını yapıyor. Burası 16 bin kilometrekare alan içerisinde 3 bin kilometrekarelik bir güzergâh” dedi.

“Büyükşehri tekrar kazanacağız, hem de fark atarak kazanacağız”

Bu bilgileri belediyelerin gücünün anlaşılması açısından paylaştığını dile getiren Seçer, yerel seçimlerde de hem Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni hem de ilçe belediye başkanlıklarını tekrar kazanacaklarını söyleyerek, “Belediyeleri kazanacağız. Hiç kimsenin kaygısı olmasın. Büyükşehri tekrar kazanacağız, hem de fark atarak kazanacağız. Bizim Mersin’de ittifak arayışlarımız söz konusu değil. Herkes işkembeden konuşuyor. Bizim böyle bir arayışımız yok” ifadelerini kullandı.

2019-2024 yılları arasında Mersin’in tüm ilçelerine CHP’li bir yönetim tarafından hizmet sunulduğunu aktaran Seçer, “Bu sebeple büyükşehirlerimizin değerini bileceğiz. Bize iktidar yolunu açacak en önemli güç mevzileri büyük şehirlerimiz, ardından ilçe belediyelerimizdir. Hep beraber el birliğiyle, gönül birliğiyle bunları gerçekleştireceğiz” dedi.

“Mesele oy meselesi değil; mesele üretim, halkın talepleri meselesidir”

Önümüzdeki günlerde Erdemli Sebze Hali’nin açılışını gerçekleştireceklerini de söyleyen Başkan Seçer şunları kaydetti: “Son derece modern bir hal yaptık. 2009 yılından bu yana iki ileri bir geri durumunda ki bir projeydi. Ama CHP’li bir belediye geldi ‘Erdemlide az oy-çok oy çıktı’ mütalaası yapmadı ve Erdemli Sebze Hali’ni bitirdi. Şimdi hak sahiplerine teslim edecek. Çünkü mesele oy meselesi değil; üretim, halkın talepleri meselesi. Erdemli çalışıyor, üretiyor, vergi veriyor ve ekonominin gücüne güç katıyor. O zaman ben belediye başkanı olarak bu bölgeden bana az oy gelmiş, çok oy gelmiş ayrımı yapmadan adaletli hizmet yapmak zorundayım. ‘Adalet, adalet’ diye bağıran bir partinin mensubu adaletsizlik yapmaz. Biz asla Mersinde ayrımcılık yapmadık. Ayrımcılığı yerin yedi kat dibine gömdük. Bizim için Ak Partili, MHP’li, İYİ Partili HDP’li, her ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyorsa bizim eşit yurttaşımızdır. Bizde hakkı vardır. Biz o sokağa, köye, mahalleye hizmet götürürüz. O evin suyunu, kanalizasyonunu bağlar, ihtiyaçlarını gideriz. Fakirine, fukarasına bakar, hastasının tedavisine yardımcı oluruz. Bizim görevimiz budur.”

Kongrede birden çok aday olmasının demokrasinin bir gereği olduğunu belirterek kazanacak olan aday ve yönetime başarılar dileyen Başkan Seçer, “Herkes aday olabilir. Kim kimi takdir edecekse o gidecek oyunu verecek, O başkan adayımız kazanacak. Her birinin cebinde CHP kimliği var. Cebinde CHP kimliği taşıyan değil, gönülden CHP’li olanların benim başkanım olmasını arzu ederim. Gecesini gündüzünü, partisi için, partisinin topluma sağlayacağı fayda için çalışan, harcayan ilçe başkanımın ve örgüt üyelerimin olmasını isterim. Bu partimizin yükselmesi açısından, bizim bu saatten sonra en çok önem vereceğimiz konuların başında geliyor” dedi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu