Başkan Seçer, Akdeniz Yeni Mahalle’de Pazar Ziyareti Yaptı

Güncelleme 5 Mayıs 2023, 12:04

Başkan Seçer, CHP Mersin Milletvekili Adayı Gülcan Kış ile birlikte Akdeniz İlçesi Yeni Mahalle’de yer alan pazar yerini ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşla ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve pahalılık hakkında sohbet etti.

Seçer ile pazar fiyatları hakkında sohbet eden vatandaşlar, bu durumun 15 Mayıs’tan sonra düzelmesi gerektiğini dile getirirken, Seçer de “Daha iyi olacağız. Türkiye, Mersin gibi olacak” dedi. Vatandaşlar ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, Türkiye’de istikrarsızlık sorunu ve iyi yönetilmeyen bir tarım sektörü olduğunu söyledi. Vergi oranlarının da son derece yüksek olduğunu ifade eden Seçer, Türkiye’nin zengin ve kaynakları olan bir ülke olmasına karşın bu kaynakların son yıllarda talan edildiğine dikkat çekti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Adayı Gülcan Kış ile birlikte Akdeniz İlçesi Yeni Mahalle’de yer alan pazar yerini ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşla ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve pahalılık hakkında sohbet etti.

Vatandaşların; “Lütfen bahar gelsin artık, her şey çok pahalı” demesi üzerine Seçer, “Daha iyi olacağız. Türkiye, Mersin gibi olacak” dedi.  Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış’ı vatandaşlara tanıttı.

Başkan Seçer’e ziyaretlerinde; CHP Mersin Milletvekili Adayı Gülcan Kış, CHP Akdeniz İlçe Başkanı Semih Palamut, Yeni Mahalle Muhtarı Habib Aksın, Üçocak Mahalle Muhtarı Mehmet Gündoğdu eşlik etti.

Vatandaşlar Büyükşehir’in hizmetlerinden memnun

Pazara girer girmez vatandaşların; “Sizin hizmetlerinizi çok beğeniyoruz” cümleleri ile karşılanan Başkan Seçer, pazar ziyareti boyunca yoğun ilgi ve sevgi gördü. Vatandaşlarla sohbet eden Başkan Seçer, onlardan Büyükşehir ile ilgili gelen talepleri bürokratlarına not aldırdı. Pazarcı esnafına “Hayırlı işler, bereketli olsun” diyen Başkan Seçer, 7’den 77’ye herkesle sohbet edip, soru ve talepleri de dinledi.

Pazar yerinde Çay Mahallesi’nden bir vatandaş Başkan Seçer’e mahallelerine yapılan hizmetler için teşekkür etti. Ziyaretinde gençlerle de sohbet eden Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri hakkında gençleri bilgilendirerek kayıt yaptırmaları konusunda öneride bulundu. Seçer, gençlere sahilde yer alan Adres Okuma Salonu’na gitmeleri gerektiğini öğütlerken, gençler de çok beğendiklerini söyledi.

Seçer: “Her şey güzel olacak”

Başkan Seçer ile pazar fiyatları hakkında sohbet eden vatandaşlar,  bu durumun 15 Mayıs’tan sonra düzelmesi gerektiğini dile getirerek, “Yeni bir bahar” dediler. Seçer de “Her şey güzel olacak” dedi.  Vatandaşlar Başkan Seçer’e; “Başkanım her zaman arkanızdayız. Başkan 1 numara. Başkanım sizinle gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandılar.

“Türkiye’de sorun istikrarsızlık”

Basın mensuplarının pazardaki fiyatları sorması üzerine konuşan Başkan Seçer, “Bazılarının fiyatı düşmüş, bazıları yüksek. Önemli olan ne düşük olması ne de çok yüksek olması, bir dengenin olması lazım. Türkiye’de sorun istikrarsızlık. Bir tarafta üretici kazanıp tüketici şikâyet ederse de uygun değil,  tam tersi tüketici memnun olup üretici şikayet ederse o da istenmeyen bir durum. Fiyat istikrarı olması lazım. Türkiye’de bu denge kayboluyor” dedi.

“İyi yönetilmeyen bir tarım sektörü var”

Bunun temel sebebinin tarım girdileri çok artması olduğunu belirten Seçer, “Gübresi, mazotu, özellikle sebze tohumları, ithal tohumlar dövize endeksli olduğu için çok yükseldi. Ekonomik kriz nedeniyle döviz artınca o da arttı. Yanlış tarım politikaları. 20 yıldır aynı anlayış yönetiyor Türkiye’yi. Bugün hala sebze-meyve fiyatları yükseliyor ya da dengesiz aşırı artışlar, düşüşler oluyorsa ya da üretici memnuniyetsizse, demek ki yanlış giden bir şey var. İyi yönetilmeyen bir tarım sektörü var. Umut ediyorum 15 Mayıs’tan sonra daha üretim odaklı, daha üreticiyi destekleyici, ithal anlayışta değil de bu topraklarda yapılan üretimin esas alındığı, çiftçiye destek olunduğu bir üretim modeline geçeriz. Hem tarım sektörü daha iyi noktalarda olur hem de tüketiciyi rahatsız edecek fiyatlarla karşılaşmayız. Her şey güzel olacak” diye konuştu.

“Türkiye’de vergi oranları son derece yüksek”

Fiyatlar karşısında dar gelirli insanların rahat yaşamasının mümkün olmayacağına dikkat çeken Başkan Seçer, esnaf veya işçi, memur gibi sabit gelirli olanlarında sıkıntı yaşadığını söyledi. Esnaf sabit giderleri olduğunu aktaran Başkan Seçer “Dükkanı açıp kapasa belli ücretleri var. Çalışanı varsa maaşı, SGK’sı, elektriği, suyu, telefonu ve sabit giderleri var. Türkiye’de vergi oranları son derece yüksek. Çünkü Türkiye cari harcamalarının yüzde 85’’ini topladığı vergiyle yapıyor. Gelir vergisi, kurumlar vergisi ya da KDV, ÖTV, elektrikten, sudan, havadan her şeyden vergi alıyor. Bu yükler esnafın da sabit gelirlinin de dar gelirlinin de belini büküyor. Bir dengesizlik var ekonomide” şeklinde konuştu.

“Son yıllarda kaynaklar resmen talan ediliyor”

Türkiye çok zengin ve kaynakları olan bir ülke olmakla beraber israfın da çok yoğun olduğu bir ülke olduğunun altını çizen Başkan Seçer şunları kaydetti:

“Son yıllarda kaynaklar resmen talan ediliyor. Bakın Mersin Büyükşehir Belediyesi de bir devlet kurumu. İsrafı önledik, kaliteli işlere yöneldik. Siz parayı çarçur ederseniz, dünyanın parasını atsınlar size, bir kıymeti harbiyesi olmaz. Ama kıt kaynaklarınız varsa ve bunu düzgün, bilinçli kullanıyorsanız, akılla idare ediyorsanız ülkeyi veya şehri, pekâlâ yeter. Allah aşkına şu tezgahlara bakın bunlar Türkiye’de üretiliyor. Bütün sebze meyve var, bu topraklarda üretiliyor ama onu bile artık bulamaz olduk. Yurtdışından ithal eder duruma geldik. Ciddi bir yönetimsizlik var, yönetim zafiyeti var. Demokrasilerde böyledir. Gelir biri, seçilir, görev yapar, başarılı olursa devam eder, başarısız olursa bırakır. Bunlar ne diyor? ‘Muhalefet kazanırsa siyasi darbe olacak’. Bu anlayışın değişmesi lazım.”

Öte yandan Başkan Seçer’in pazar ziyaretinde vatandaşlara pazar çantası, çocuklara ise oyuncak dağıtımı yapıldı.

Başa dön tuşu