Başkan Özyiğit, “ Yenişehir Halk Kart ile 5 milyon 511 bin TL’lik nakdi destek sağladık”

Güncelleme 6 Haziran 2023, 12:21

(MİNSAN HABER)-Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısının Birleşimi, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı. Mecliste konuşan Başkan Özyiğit, Yenişehir Halk Kart’ın Mayıs ayı tutarlarının hesaplara yatırıldığını ifade ederek, “2020 yılında hayata geçirdiğimiz Yenişehir Halk Kart ile bugüne kadar 2 bin 977 dar gelirli ailemize toplamda 5 milyon 511 bin 800 TL’lik nakdi destek sağladık. Yenişehir Halk Kart ile zincir marketlerden değil yalnızca indirim uygulayan anlaşmalı yerel esnaftan alışveriş yapılıyor. Hem dar gelirliye hem de yerel esnafa destek sağlamış oluyoruz. ” dedi.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan ve canlı olarak yayınlanan Mersin Yenişehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda, Yenişehir Belediyesinin imzacıları arasında yer aldığı Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi(Covenant of Mayors) kapsamında iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için 2030 ve 2050 hedeflerine yönelik hazırlanan “Yenişehir Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişliğine Uyum Eylem Planı” oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Özyiğit, “2050 yılı için sıfır emisyon hedefine yürüme noktasında İklim ve Enerji Eylem Planı’nı hazırlayan ve Meclisinde onaylatan Türkiye’deki tek Belediyeyiz.” diye konuştu.

“İmar planlarımızda özel uygulamalar yaptık ve Türkiye’de bu uygulamalarının örneklerinin tamamını uygulayan belki de ilk Belediyeyiz”

Sağlıklı bir çevre ve sürdürülebilir bir gelecek için Türkiye’de en özel uygulamaları yapan Belediye olduklarını ifade eden Başkan Özyiğit, “Gelecek nesillere yaşanılabilir bir Yenişehir bırakma sorumluluğuyla hareket ediyoruz. İmar planlarımızda özel uygulamalar yaptık ve Türkiye’de bu uygulamalarının örneklerinin tamamını uygulayan belki de ilk Belediyeyiz.  6 temel ilkemizden biri olan Ekoloji ilkemiz kapsamında örnek uygulamaları hayata geçiriyoruz.  Yaptığımız özel uygulamalar ve teşviklerle beraber imar planları onaylandığında bina cephelerinde oksijen salınımını arttıracak ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmaları yapılacak. Karara uygun düzenlemeler mevcut yapılan için de zaman içinde uygulanacak. Bina dış cephe boyalarında beyaz ve tonları kullanılacak. Belediyemize ait sokaklarda gönüllü gruplarla birlikte ağaçlandırma işlemleri yaptığımız protokol hayata geçecek. Geri dönüşümde vatandaş desteği üst seviyeye çıkarıyoruz. Ayrıştırma tesisimiz hazırlandı ve açılışa hazır hale geldi. Parklarda ve bisiklet yollarında elektrikli şarj istasyonları, su geçirgen yürüme yolları inşasına devam edilecek. Şu anda Yenişehir’imizde Bisiklet Eğitim Parkı’mız hazırlandı ve önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Elektrikli araçlarla filomuzu desteklemeye, arttırmaya devam edeceğiz. Güneş enerjisi ile elektrik üreterek,  enerji ihtiyacımızı karşılamak üzere ihaleye çıkıyoruz ve Belediyemizin tüketimini sağlayacak enerjiyi güneşten tedarik edeceğiz. Beton zemin yüzeylerin çim taşıyla kaplanarak yağmur suyunun yer altına geçimi sağlanacak enerji tasarrufu için bina yüzeylerinin yalıtımı daha hassas denetlenecek.” ifadelerini kullandı.

Yenişehir’in “Dijital İkiz”i oluşturulacak

“Dijital İkiz” uygulaması üzerinde çalıştıklarını ve sağlıklı bir yaşam alanı için yapay zeka kullanacaklarını kaydeden Başkan Abdullah Özyiğit şunları söyledi: “2050 yılı için sıfır emisyon hedefine yürüme noktasında İklim ve Enerji Eylem Planı’nı hazırlayan ve meclisinde onaylatan Türkiye’deki tek Belediyeyiz. Şu anda coğrafi bilgi sistemini yüklediğimiz “Dijital İkiz” uygulamasını gerçekleştiriyoruz ve coğrafi bilgi sistemini yükleyerek yapay zeka desteğiyle beraber Yenişehir’de yapacağımız bütün uygulamaları yapay zeka destekli bu program nezaretinde gerçekleştireceğiz. Böylece kentimize yaptığımız her uygulamayı iklim ve enerji esaslı ayrıcalıklar ve özellikler düşünerek gerçekleştireceğiz. Yani 2050 yılında sıfır emisyon hedefini yakalayacak bir yerde emisyon arttırıcı bir unsur varsa onun karşılığında ne olması gerekiyorsa onu koyacak bir sistemi uygulayacağız.”

 

Başa dön tuşu