Başkan Gültak’ın, çiftçilere gübre desteği sağlanması için meclise sunduğu önerge gündeme alınmadı

Güncelleme 14 Mart 2022, 17:41

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Meclis’ten oybirliği aldıkları kararla, Akdeniz ilçe sınırlarında üretim yapan çiftçilere toplamda 500 bin TL tutarında azot içerikli gübre desteği sağlayacaklarını belirtti; Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından da ihtiyaç sahibi üreticilere bu desteğin verilmesi için Meclis’e önerge sundu. Ancak önerge, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından gündeme alınmadı.

“Sağlıkçılarımızın her zaman yanındayız”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı ikinci birleşiminde söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, kendisinin de ‘Hipokrat Yemini’ etmiş bir Eczacı olduğunu anımsatarak tüm sağlıkçıların ‘14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Başkan Gültak; “Sağlık camiası içinde bulunmak benim için de onurdur, çok kutsal bir meslektir. Çünkü direkt insan ile muhatap oluyorsunuz, iyi gününde, kötü günlerinde yanlarında yer alıyorsunuz. Bu noktada ne söylesek azdır. Sağlıkçılarımızın gününü kutluyor, Akdeniz Belediyesi olarak her zaman yanlarında yer aldığımızı söylemek istiyorum” dedi.

 

“Akdeniz Meclisi’ne sunulan tüm önergeleri, biz gündeme alıyoruz”

Akdeniz Belediye Meclisi’ne sunulan tüm önergeleri, muhalefet de olsa kabul edip gündeme aldıklarının da altını çizen Başkan Gültak, “Biz genelde Akdeniz Belediyesi’ne verilen tüm önergeleri kabul ediyoruz. Meclis gündemine alınmasını, tartışılmasını ve Meclis’in bir karar verilmesini istiyoruz. Bu, temenniden çok bir önergedir. İnşallah bir açıklamada bulunursunuz yoksa önümüzdeki ay bir kez daha bu önergeyi vereceğim. Çünkü konunun önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Akdenizli üreticilere toplamda 500 bin TL tutarında gübre desteği vereceğiz”

Başkan Gültak, ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı’na sunulmak üzere hazırlanan ve Mersinli üreticilere gübre desteği verilmesini içeren önergeyi okudu. Günümüz dünyasında, tarım toprağını verimli ve etkin kullanıp üreten ülkelerin, sanayi, teknoloji ve ekonomi başta olmak üzere her alanda güçlendiği ve geleceğe güvenle bakabildiğinin bir gerçek olduğunu vurgulayan Başkan Gültak; “Bu bağlamda, Meclis üyemiz Sayın Halil Kara’nın önergesi doğrultusunda, komisyonlarımızdan ve Meclisi’mizden oybirliği ile çok önemli bir karar aldık. Kısıtlı bütçemize ve borç yükümüze rağmen, Akdeniz ilçemiz sınırlarında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı, tarım dışında geliri olmayan, üst sınırı 5 dönüm ve altı arazi sahibi (seralar hariç) çiftçilerimize verilmek üzere, toplamda 500 bin TL tutarında azot içerikli gübre desteği sağlayacağız” dedi.

“Mersinli üreticilerimize gübre desteği sağlamayı düşünüyor musunuz?’

Başkan Gültak; üretimin, gıdanın ne kadar hayati olduğunun, Pandeminin ağır sürecinde yaşanan zorlu günler, mevsimsel etkiler ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle bugün çok daha iyi anlaşıldığını kaydetti. “Takip ettiğimiz kadarıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi tarafından 2021 yılında başlatılan ‘Organik Tarım Projesi’ kapsamında Toroslar ve Tarsus ilçelerinde, verilen eğitimi tamamlayan 100 üreticiye, toplamda 25 bin kilogram organik gübre dağıtıldı. Ancak gübre desteğinin, bu yıl içinde belediyenin gündeminde yer alıp almadığına dair bilgi sahibi değiliz” diyen Başkan Gültak; “Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizde faaliyet gösteren üreticilerimize gübre desteği sağlamayı düşünüyor musunuz?

Kentimizde ihtiyacı olan üreticilerimize bu önemli desteğin, belediyenin imkânları ölçüsünde yeniden sağlanması gerektiğini kanaatindeyiz. Bu anlamda, çiftçilerimize gübre desteği talebimizin ivedilikle gündeme alınmasını diliyor, bu konuda bir hazırlık ve planlama yapılmasını talep ediyoruz. Konuyla ilişkin hazırladığımız önergeyi de Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı’na sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Önerge gündeme alınmadı

Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın; Mersinli üreticilere gübre desteği sağlanmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na verdiği önergeyi gündeme almadı.

 

 

 

 

 

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu