Barolardan Can Atalay’a destek,’ Yasama Faaliyetine Katılma Hakkı Engellenmemeli’

Güncelleme 7 Haziran 2023, 16:21

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir ile birlikte 51 ilin baro başkanı, “Yasama faaliyetine katılma hakkı engellenmemeli” başlığıyla yaptığı ortak yazılı açıklamada Hatay milletvekili seçilen Av. Can Atalay’ın tahliye edilmemesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, “Meslektaşımızın seçmenlerin iradesi doğrultusunda yasama görevini yerine getirmesi demokratik hukuk devletinin gereğidir” dedi.

Mersin Barosu ile birlikte 51 ilin barosu ortak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Meslektaşımız Av. Ş. Can Atalay, 28. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay milletvekili olarak seçilip mazbatasını almış olmasına rağmen, yasama faaliyetlerine katılması gerekirken yargısal teamüllere aykırı bir şekilde halen tutuklu olarak cezaevinde bulunmaktadır.

Milletvekili seçilmesinin akabinde avukatları tarafından tahliyesi talep edilmiş ancak seçimlerin üzerinden üç haftadan fazla süre geçmesine rağmen bu konudaki işlemler hukuka aykırı bir şekilde sürüncemede bırakılmış, dosyası Yargıtay’a iletilmemiş ve nihayetinde meslektaşımız bugüne kadar tahliye edilmemiştir.

“YASAMA GÖREVİNİ YERİNE GETİRMESİ DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİN GEREĞİDİR”

Anayasamızın ‘yasama dokunulmazlığı’ başlıklı 83. maddesi 2. Fıkrasına göre: “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz” hükmüne amirdir.

Bunun yanında Yargıtay Anayasa Mahkemesi, AİHM içtihatları doğrultusunda meslektaşımızın seçmenlerin iradesi doğrultusunda yasama görevini yerine getirmesi demokratik hukuk devletinin gereğidir.

Biz, bir sonraki paylaşımda imzası bulunan barolar olarak, mevcut içtihatlar, Anayasa ve AİHS kapsamında CMK 105 uyarınca, yargısal işlemlerin yerine getirilmesi gerekliliğinin demokratik hukuk devletinin esası olduğunu bildiriyor, yetkilileri bu konudaki görevlerinin gereğini ivedilikle yerine getirmeye davet ettiğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Başa dön tuşu