Barodan, sokak köpeklerini işaretleyen ‘Havrita’ uygulamasına tepki

Güncelleme 23 Ağustos 2022, 11:44

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyon yaptığı yazılı açıklamasında, sokak köpeklerinin harita üzerinde yerini gösteren internet uygulaması ‘Havrita’ya, hayvanları hedef gösterdiği ve ölümlerine sebebiyet verdiği gerekçesiyle tepki göstererek uygulamanın kapatılmasını talep etti. Açıklamada uygulamanın ‘Katliam aracı’ olduğu ifade edilerek, hayvan haklarını tehdit eden her türlü olumsuzluğa karşı yasal yola başvuracakları belirtildi.

“UYGULAMA KATLİAM ARACIDIR”

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu yaptığı yazılı açıklamasında, “Uzunca bir süredir 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefet eden insan merkezli radikal fikirlere ne yazık ki yine ‘insan merkezli radikal eylemlerin eklendiğini görmekteyiz. Son günlerde ‘Havrita’ isimli bir uygulamanın sokak canlarını hedef göstermekte,  bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanımı, yürütülen bu insan merkezli savaşı katmerlemektedir. Uygulama geliştiricilerinin, ortaya çıkan bu sonuçtan sonra vizyon ve misyonları ne olursa olsun uygulamayı tamamen kapatmaları gerekirken, bu konuda kayıtsız kalmaları ve suçu başkasına yüklemeleri akıllarda soru işareti doğurmaktadır. Zira sokaklarda zehirlenen ile uygulamada işaretlenen canların birebir uyuşması, bu uygulamanın bir katliam aracı haline getirildiğinin delilidir.

“YASAL YOLA BAŞVURACAĞIZ”

Sokaktaki canların, sokakta olmaları hususunda hiçbir şekilde kendilerine yüklenebilecek bir kusurları olmamasına rağmen; mübalağasız bir şekilde kendilerine savaş ilan edilmesi, toplumun bu hususta sürekli olarak görsel, yazılı ve sosyal medya tarafından galeyana getirilmesi kabul edilebilir değildir. Bil,nen tabiriyle sokak hayvanlarının sokaklarda yaşamak zorunda kalmasının tarihsel müsebbibi ve bugün yaşanan her olumsuzluğun doğrudan ya da dolaylı faili insanoğludur. Haliyle bu olumsuzlukları hiçbir canı incitmeden gidermek ve ekolojik dengede açtığı gediği onarmak durumunda olan yine insanoğludur.

Bu bağlamda Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak, hayvan haklarını tehdit eden her türlü olumsuzluğun tarafımızca yakinen takip edildiğini, yürütülen bu haksız savaşın, ‘savaş suçluları’ hakkında da her türlü yasal yola başvuracağımızı kamuoyuna bildiririz” ifadesine yer verildi.

Başa dön tuşu