Baro Başkanları Hukuksuz Yargılamalar için Adalet Nöbeti Tuttu

Güncelleme 27 Mayıs 2022, 16:49

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziantep Barosu’nun ev sahipliğinde düzenlenen adalet nöbetine katıldı. Özdemir konuşmasında, “Temel hak ve özgürlüklerin savunulması, geliştirilmesi noktasında biz avukatlar daima sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı R. Erinç Sağkan ve baro başkanları,  Gaziantep Adliyesi önünde tuttukları adalet nöbetinde tek tek konuşma yaparak, ülkemizde yaşanan hukuksuz yargılamalara, adaletsizliklere ve avukatlara yönelik yapılan baskılara dikkat çekti.

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir,  avukatların hukuksuz yargılamalarla seslerinin kesilmeye çalışıldığını, ancak bağımsız avukatların seslerinin asla kesilemeyeceğini ifade ederek, “Ülkemizde sanatçıların, akademisyenlerin, siyasetçilerin ve hukukçuların, özellikle de avukatların sesi kesilmek istenmektedir. Bu konu daha çok hukuksuz yargılamalarla gündeme gelmektedir. Özellikle, meslektaşlarımız davalarıyla özdeşleştirilerek hak mağduriyetine uğramakta ve haksız tutuklamalarla karşılaşmaktadır.

Ünlü Fransız düşünür Moliere’in dediği gibi; avukatlar tarih boyunca hiçbir zaman hizmetçi kullanmadı, köle olmadı ve hiç kimsenin hizmetinde bulunmadı. Biz avukatlar sadece yurttaşların hizmetinde olan meslek örgütünün mensubuyuz. Avukatlık mesleği, binlerce yıllık geleneğe sahip olan bir meslektir ve bundan sonra da bu şekilde devam edecek. Biz avukatlar hiç kimseye bağımlı olmayan bir meslek örgütüyüz. Bu böyle devam edecek. Sesimizi asla kesemeyecekler. Temel hak ve özgürlüklerin savunulması, geliştirilmesi noktasında biz avukatlar daima sesimizi yükselteceğiz. Bu noktada birlik ve beraberlik çok önemli” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu