Atıklar dönüştü vatandaş kazandı!

Güncelleme 1 Mart 2022, 12:17

“1 ton atık dönüşüme kazandırıldı”

 

Lüleburgaz Belediyesi’nin Şubat ayında başlattığı “Mobil Atık Toplama Sistemi” ile birlikte sadece 1 ay içerisinde 1 ton atık geri dönüşüme kazandırılırken dönüşüm kartlarına yüklenen puanlarla alışveriş yapan vatandaşlar da kazandı.

 

Lüleburgaz Belediyesi’nin “sıfır atık” hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği Akıllı Atık Tanıma Sistemi ve devamındaki Mobil Atık Toplama Sistemi projeleri vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi gördü. Vatandaşlar bir taraftan Gençlik Parkı’nda hizmet veren Akıllı Atık Tanıma Sistemi’ne pet şişe metal kutularını atarak, diğer yandan da mahallelerine gelen mobil atık toplama aracına attıkları metal, yağ, plastik, karton ve karışık atıkları karşılığında dönüşüm kartlarına puan kazanıyor. Vatandaşlar bir yandan kazandıkları puanlarla yurdun her yerinde alışveriş yapabilirken diğer yandan çevreye verilen zarar da azaltılmış oluyor.

 

Sadece 1 ayda 1 ton atık!

 

Tüm bunlarla birlikte 1 ay içinde hizmete giren mobil atık toplama sistemiyle sadece 28 gün içerisinde 1 ton 33 kilogram atık toplanmış oldu. Vatandaşlar, Lüleburgaz Belediyesi’nin belirlediği program dahilinde her mahalleye gelen mobil atık toplama aracına belirtilen gün ve saatlerde biriktirdikleri atıklarını teslim ederek dönüşüm kartlarına puan kazanıyor. Dönüşüm kartlarına TL karşılığında puan yüklenen vatandaşlar, bu puanları yurdun dört bir yanındaki alışveriş noktasında dilediği gibi harcayabiliyor.

 

En fazla bırakılan atık karton

 

Lüleburgaz Belediyesi’nin mobil atık toplama aracına bırakılan en fazla atık 661.7 kilogram ile karton olurken sırasıyla 262.3 kilogram plastik, 74.1 kilogram yağ, 27.4 kilogram metal ve 8 kilogram karışık atık bırakıldı.

 

Akıllı Atık Tanıma’ya 63 bin pet, 21 bin metal!

 

Ayrıca Gençlik Parkı’nda Kasım ayından bu yana hizmet veren Akıllı Atık Tanıma Sistemi’ne ise 3 ayda atılan pet ve metal sayısı da sevindirdi. Sisteme kurulduğu günden bu yana toplam 63 bin 560 adet pet şişe ile 21 bin 250 adet metal kutu atılırken doğaya büyük bir katkı sağlandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu