Akdeniz Belediyesi’nin düzenlediği 2. Esenli üzüm şenliği

Güncelleme 31 Temmuz 2023, 14:07

Akdeniz Belediyesi’nin, bu yıl ikincisini düzenlediği “Esenli Üzüm Şenliği”; çok yoğun bir ilgi ve 7’den 70’e her kesimden vatandaşın katılımı altında gerçekleşti. Binlerce kişinin katıldığı şenlikte bağbozumu yapıldı, en lezzetli üzümler yarıştı, akşam saatlerinde düzenlenen konser ile heyecan doruklara ulaştı. İkincisi gerçekleşen şenlik sayesinde Esenli’nin üzümü tüm Türkiye ve dünyaya tanıtıldı.

Geçen yıl olduğu gibi yine mahalle meydanında organize edilen İkinci Esenli Üzüm Şenliğine; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Mersin Milletvekilleri Havva Sibel Söylemez, Ali Kıratlı ve Faruk Dinç, AK Parti İl Başkanı Adem Aldemir, MHP İl Başkanı Serdar Soydan, üreticiler, bürokratlar, muhtarlar, meslek odaları ile sivil toplum örgütü temsilcileri ile her yaştan vatandaş katıldı. Sıcak havaya rağmen insanların akın ettiği etkinlikte, ilgi nedeniyle meydanda yer bulamayan yüzlerce vatandaş şenliği, meydanın etrafındaki kayalıklara oturup izledi. Protokol üyelerinin bağbozumuna katılıp dalından üzüm kesmesiyle başlayan şenlik; müzik dinletileri, çeşitli gösteriler ve çocuk aktiviteleri, ödüllü en güzel üzüm yarışması, halk oyunları gösterisi ve akşam saatinde düzenlenen Ayşe Dinçer konseri ile devam etti.

Vali Pehlivan; “Esenli, en güzel üzümün yetiştirildiği bölgelerimizden birisi”

Şenliğin açılışında konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan; ‘Bağa bak üzüm olsun, yemeye gözün olsun’ atasözünü hatırlatarak; “Bugün Esenli mahallemizde görüyoruz ki emektar çiftçilerimiz bağa bakmış, üzümü yetiştirmiş. Ve bugün de bereketini herkes ile paylaşıyor. Bu sene ürün de pazarlaması da bereketli. Verilen emeğin boşa gitmediğini, karşılığını bulduğunu gösteriyor” dedi. Üzümün, insanlık tarihi kadar eski ve sağlığa çok faydalı bir ürün olduğunu kaydeden Vali Pehlivan, şöyle konuştu; “Birçok üründe olduğu gibi bağcılığın da anavatanı Anadolu’dur. Dünya üzerinde yaklaşık 80 milyon ton üzüm üretiliyor. Bunun da yaklaşık 5 milyon tonu da ülkemizde üretiliyor. Ülkemizde de yaklaşık 400 bin ton üzüm üreten Mersinimiz ikinci sıradadır. Çukurova çok bereketli, Mersinimizin toprakları çok bereketli. Üzüm, ilimiz ekonomisi için de önemli bir ürün. İlimizde 15 farklı türde üzüm çeşidi yetiştiriliyor. En güzel üzümün yetiştirildiği bölgelerimizden birisi de Esenli Mahallemiz. Festivalle birlikte üzüm, daha çok dikkat çekmeye başladı. Üreticimiz her geçen gün daha özveri ve heyecanla üzüm üretiyor. Hele ki emeğinin karşılığını gördükçe de elbette çok daha istekli bir şekilde üzüm üretimini gerçekleştiriyor. Hem Akdeniz hem de Mersin’e değer katan festivaller, hizmet ve çalışmaları eri dolayısıyla Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Gültak’ı hem kutluyor hem de teşekkür ediyorum.”

Başkan Gültak; “Tüm Türkiye’nin dikkati Esenli’ye çevrildi”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak da konuşmasında, geçen yıl ilki düzenlenen şenlik sayesinde bölgede üretilen üzümlerin çok büyük bir bölümünün bu yıl ihraç edildiğini, bundan da mutlu ve gururlu olduklarını anlattı. Tüm Türkiye’nin dikkatinin Esenli’ye döndüğünün altını çizen Başkan Gültak, “Esenli’ye gelen ihracatçıların sayısı artmış. Böylelikle rekabet oluyor. Tabi rekabet artınca da ürünün fiyatı yükseliyor. Aynı durumu Karaduvar’da da yaşadık. Geçen yıl iki günde 100 bin kişiyi ağırladık. Geçen sene İtalya’dan Karaduvarlı balık üreticilerimizi arayıp sardalya istediler. Bölgedeki balık restoranlarının da işleri açıldı, artık sadece hafta sonu değil hafta içi de müşteri ağırlıyorlar” dedi.

“Eylül ayında da gül festivalini düzenleyeceğiz”

Mersin ve Akdeniz’in kaderinin değiştiğini söyleyen Başkan Gültak; değişimin, dönüşümün ve yeniliğin önünde artık hiçbir engelin duramayacağını ifade etti. Başkan Gültak; “Üzüm şenliğimizin, Esenli ve bölge üreticilerine fayda sağlaması beni gururlandırdı. Bundan sonra da şenliğimiz devam edecek. Göreve geldiğimizde planladığımız 3 festivalimizin ikisini gerçekleştirdik. Biri Karaduvar Balık Festivali, diğeri Esenli Üzüm Şenliği idi. İnşallah Eylül ayı sonunda da gül festivalimizi düzenleyeceğiz. Çünkü Mersin, kesme gülde Türkiye ikincisi durumunda ve bu üretimin çoğu da Akdeniz’de yapılıyor” diye konuştu.

Yılmaz; “Köyümüzün, ilçemizin ve ilimizin katma değeri yükseliyor”

Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz ise, geçen yıl yaşanan sıkıntılara dikkat çektiklerini hatırlattı, ancak bu yıl ise çiftçinin emeğinin karşılığını alabildiğini ifade etti. Başkan Gültak’a teşekkür eden ve şenliğin devamını dileyen Yılmaz, “Bu sayede köyümüzün, ilçemizin, ilimizin katma değeri de yükselir. Emeklerinden dolayı Akdeniz Belediye Başkanımıza, belediye çalışanlarımıza ve muhtarımıza çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Esenli Mahalle Muhtarı Feyyaz Görgülü de konuşmasında, “Gültak Başkanımızla Esenli’de yeni bir çığır açıldı. Üzüm şenliğimizin ikincisinin gururunu yaşıyoruz. Festivalde emeği geçen Sayın Başkanıma, birim müdürlerine, günlerdir burada emek veren arkadaşlarıma, Esenli köyü halkına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Şenlikte Mersin Milletvekilleri Havva Sibel Söylemez ile Ali Kıratlı da bu Üzüm Şenliği’ni Akdeniz ve Mersin’e kazandıran, Esenli üzümünün Türkiye ve dünya çapında tanınmasını ve tercih edilmesini sağlayan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve bölge üreticilerine teşekkür ettiler. Sıcak havaya rağmen bini aşkın kişinin ziyaret ettiği ve birbirinden farklı etkinliklerin organize edildiği İkinci Esenli Üzüm Şenliği, akşam saatlerinde düzenlenen Ayşe Dinçer konseri ile devam etti.

 

Başa dön tuşu