57 Barodan Konser Yasaklarına Tepki: ‘Sanattan Korkmayın’

Güncelleme 30 Mayıs 2022, 14:44

Mersin Barosu ile birlikte 57 Baro,  belediye ve valiliklerin son dönemlerdeki üst üste gelen konser, festival ve etkinlik yasaklarına karşı ortak açıklama yaptı. “Sanattan korkmayın, sanat özgürleştirir” başlığıyla yapılan açıklamada, “Sistematik bir hal alan bu çağ dışı kısıtlama ve yasaklamaları kabul etmiyoruz” denildi.

57 Baro açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Ülkemizde ifade özgürlüğü üzerinde şiddetlenen basınç kaygıyla gözlemlemekteyiz. Demokratik sistemlerde yaşam şansı olmayan bu yaklaşımın yeni hedefi sanatsal ifade özgürlüğü olmuştur. Son aylarda ülkenin çeşitli kentlerinde konser, tiyatro, festival gibi etkinliklerin yasaklanmasına ilişkin hukuka aykırı kararlar alınmakta, hazırlıkları tamamlanmış etkinlikler iptal edilmektedir.

“ÇAĞ DIŞI KISITLAMA VE YASAKLAMALARI KABUL ETMİYORUZ”

Yasaklara, iptallere konu etkinlik ve sanatçılar dikkate alındığında; ana dile kültüre, yaşam tarzına ve cinsiyetlere yönelik ayrımcı, keyfi ve siyasi saiklerle bu kararların alındığı görülmektedir. Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden açıklamalar, belediye veya valilikler tarafından kabul görerek sanata müdahale ile sonuçlanmaktadır.

Uygarlaşmanın önemli kaynak merkezlerinden biri sanatsal üretimdir. Özgürlük kavramı ile sanat arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır. Sistematik bir hal alan bu çağ dışı kısıtlama ve yasaklamaları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların sanatını özgürce icra etmelerine engel olunmasını şiddetle kınıyoruz. Sanatı ve sanatçıyı susturmak demek, toplumu nefessiz bırakmak demektir.”

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu