Güncelleme 25 Haziran 2024, 12:01

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Evde Sağlık ve Bakım birimi, verdiği fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti ile yürüyemeyen hastalara umut olmaya devam ediyor. Verdiği hizmetle yatağa bağımlı birçok hastanın ilk adımlarını yeniden atmasını sağlayan Evde Sağlık ve Bakım ekipleri, doktorların ‘Artık yürüyemezsin’ dediği 69 yaşındaki Bahattin Aslan’ın da elinden tuttu. 5 yıldır yatalak olan Bahattin Aslan, artık yürüyebiliyor ve kişisel ihtiyaçlarını kendisi karşılayabiliyor.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi’ne bağlı Evde Sağlık ve Bakım birimi, verdiği fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti ile yürüyemeyen hastalara umut olmaya devam ediyor. Verdiği hizmetle yatağa bağımlı birçok hastanın ilk adımlarını yeniden atmasını sağlayan Evde Sağlık ve Bakım ekipleri, doktorların ‘Artık yürüyemezsin’ dediği 69 yaşındaki Bahattin Aslan’ın da elinden tuttu.

 Tozkoparan Mahallesi’nde yaşayan ve 2018 yılında geçirdiği 2. bel fıtığı ameliyatı sonrası yatağa bağımlı hale gelen ve ayağını bile kaldıramayan Bahattin Aslan, daha önce farklı yerlerde fizik tedavi hizmeti alsa da ilerleme kaydedemeyince, çareyi Büyükşehir Belediyesi’nde aradı. Yaklaşık 1 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’ne başvuran Aslan; fizyoterapistlerin evde özenle verdiği fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti ile yeniden ayağa kalktı. Aslan, şu an walker desteği ile evin içinde yürüyebiliyor ve kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kış aylarında merkezde, yaz aylarında ise Aladağ’da bulunan yayla evine giderek fizik tedavi hizmetini sürdüren ekipler, Aslan’ın çocukları gibi olmuş.

 Aslan’ın yürüyebilmesi sonrası hem Bahattin Aslan, hem de 5 yıl boyunca ona bebek gibi bakan eşi İmren Aslan’ın mutluluğu görülmeye değer.  

 Bahattin Aslan: “Ayaklarım hiç tutmuyordu”

Bahattin Aslan, 2. ameliyatın ardından doktorların kendisine yürüyemeyeceğini söylediğini belirtti. Aslan, ameliyat sonrası süreci anlatarak “ ‘Sen yürüyemezsin’ dediler. 5 sene yürüyemedim. Başka yerlerde fizik tedavi hizmeti aldım, ama faydasını göremedim” dedi. Çocuklarının Büyükşehir’e dilekçe verdiğini, kısa süre sonra da fizyoterapistlerin geldiğini söyleyen Aslan, “Ayaklarım hiç tutmuyordu, uyuşuktu. Fizyoterapist kızımız hareketler yaptırdı. Haftada bir geldi. Şimdi tuvalete gidip geliyorum. Çok zorluklar çektim. Bir Allah bir ben bilirim. Allah kimseyi köşeye yatırıp da kapıya baktırmasın. Çok zor. Hanımı da çok yoruyorduk” diye konuştu.

Başa dön tuşu