+1 Farkındalık İçin Down Kafede Buluştular

Güncelleme 21 Mart 2022, 14:08

Her yıl Mart’ın 21’inci günü, 21’inci kromozomun 3 tane oluşunu simgelemek amacıyla kutlanan Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, Mezitli Belediyesi ve Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nın (ZİÇEV) ortaklığında gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı. Mezitli Belediyesi’nin, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Down Kafe’de düzenlediği etkinlikte, Belediye Başkanı Neşet Tarhan eşi Sembol Tarhan’la birlikte çocuklarla dans etti.

Etkinliğe aileleriyle birlikte yoğun ilgi gösteren Downsendromlu gençleri yeteneklerini gösterme şansı da buldu. Etkinliğin paydaşlarından olan Mardinli Girişimci İş İnsanları Derneği de (MAGİİD) katılanlara kumanya desteği verdi.

 

Etkinlikte konuşan Başkan Tarhan, etkinliği, halkın downsendromlu gençlerin ve sergileyebildikleri yeteneklerinin farkına varmaları için gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Tarhan, “Bir hastalık değil, genetik bir farklılık olan downsendromu, sadece insanda değil, her canlıda görülebilen bir durum. Sayıları oldukça fazla olmasına rağmen sosyal hayatta yerleri pek bulunmayan downsendromlu bireyler, hayata karışmalarını zorlaştıran genetik farklılıklarına rağmen gerekli eğitim, sosyal farkındalık ve kabulle bu durumu tersine çevirebiliyor. Biz belediye olarak zaten bunları biliyor ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Down Kafemizde onların sosyal alanda daha çok yer almalarına imkan tanırken, halkımızın da onlarla bir arada olarak aslında farklı olmadıklarını, eksik değil, bizden çok fazla olduklarını fark etmelerini istiyoruz” dedi.

Özellikle öğle yemeklerini Mezitli Belediyesi Sosyal Tesisleri ve Sanat Çarşısının yanında bulunan Down Kafe’de downsendromlu çocuklarla yemeye gayret gösterdiğini ifade eden Başkan Tarhan, “Down sendromlu bireylerin bizden bir fazlalığı var. +1 kromozom bizden daha farklı bu arkadaşlarımız. Ama bu fazlalık artı özelliklere sahip kıldı. Bizden çok farklı özelliklere sahipler. Çok temiz yürekliler. Keşke hepimiz onlar kadar temiz yürekli olabilsek. Keşke hepimiz onlar kadar sevecen olabilsek. Downsendromlu çocuklarımıza elimden geldiğince zaman ayırıyor, seviyor ve sarılıyorum. Onlarda çok farklı bir enerji görüyorum. Onların mutlu olduğunu görmek bana güç veriyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu