Emekliler fatura yaktı
Mersin Sondakika

Emekliler fatura yaktı

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, hayat pahalılığı ve üst üste gelen zamlara karşın hükümetin açıkladığı emekli maaş zam oranına protesto etti.
Bu haber 2022-01-10 12:02:03 eklenmiş

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, hayat pahalılığı ve üst üste gelen zamlara karşın hükümetin açıkladığı emekli maaş zam oranına protesto etti. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen emekliler, “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartı açarak, “Sermayeye değil emekçiye bütçe”, “Sendikal hakkımız engellenemez” ve “Hırsıza değil emekçiye bütçe” sloganları attı. Burada açıklama yapan Tüm Emekli Sen Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Karakuş, emeklilerin kendilerine reva görülen bu sefalet ücretini kabul etmediklerini söyledi.

“MAAŞLARIMIZ YOK EDİLDİ”

Her yıl yinelenen yüzdelik zam oyununun, 2022’de tekrar emeklilerin önüne getirildiğini söyleyen Karakuş, “Verilecek olan yüzde 5’Iik zam ve üstüne eklenecek olan enflasyon farkı kandırmaca olmaya devam etmektedir. Başta temel ihtiyaç ürünleri olmak üzere bütün mal ve hizmetlere yapılan fahiş zamlar, emeklilere yapılacak olan Ocak ayı zammını daha Ocak ayı gelmeden tüketmişti. Yabancı paralar karşısında Türk Lirası’nın değer kaybı bu zamların üstüne tuz biber olmuşken, yeni yılın ilk günü başta şehir içi ulaşıma, elektrik ve doğalgaza insafsızca yapılan zamlar, bırakın yapılacak olan maaş artışlarını, mevcut maaşlarımızı eritmiş yok etmiştir. Maaşlarımızı ister dolar ya da avro ile, ister ekmek/et, elektrik, ulaşım, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar üzerinden değerIendirelim, emeklilerin gerçek aylıklarının artık açlık  sınırının bile altına indiği açıkça görülmektedir” dedi.

“HAK KAYIPLARI GİDERİLMELİ”

Aylık bağlama oranlarını sürekli düşürerek aylıklarının açlık sınırının bile altına düşürüldüğü bu sistemde yapılması gerekenin göstermelik, yüzdelik artışlar ile doğru ve inandırıcı olmayan enflasyon rakamlarının eklenmesi değil, en önce hak kayıplarının giderilmesi olduğunun altını çizen Karakuş, “Aylık bağlama oranları yükseltilmelidir: En düşük emekli aylığı 5 bin 200 TL olmalıdır. Açlık sınırının 4 bin 652 TL olduğu bir ülkede, 8 milyon emekli 2 bin TL ve altında emekli aylığı almaktadır. Bu nedenle ortalama emekli aylığı yoksulluk sınırının altında olmamalıdır. Yılda 4 sefer aylık tutarında ikramiye verilmelidir: Bu gün için yılda iki sefer dini bayramlar öncesinde verilen sözde ikramiyeler bayram harçlığına dönüşmüş durumdadır. Harçlık niteliğinden çıkarılarak emeklilerin refah düzeyine katkıda bulunacak şekilde düzenlenerek yılda 4 sefer aylık tutarında verilmelidir” ifadelerini kullandı.

“ZAMLAR GERİ ALINMALI”

Doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşıma yapılan son zamların geri alınması çağrısında bulunan Karakuş, “Doğalgazı elektrik ve şehir içi ulaşım bedellerinin emekli aylıkları içindeki payı dünya ortalamasının çok üstündedir. Bu durumda bile insafsız ve akıl dışı oranda yapılan son zamlardan sonra bu ihtiyaçlarımızı karşılamak nerdeyse hayal olmaktadır. Bir an önce bu zamlar geri alınmalıdır. Doğalgaz, elektrik, su, ulaşım, ekmek, gibi temel ihtiyaç maddeleri emekliler için yüzde 50 indirimli olmalı ve aradaki fark devlet tarafından sübvanse edilmelidir: Bu fiyatlara temel ihtiyaç maddelerini sağlıklı şekilde tüketebilmek emekliler için adeta hayaldir. Bu nedenle temel ihtiyaç maddeleri için devlet emeklileri sübvanse etmelidir” şeklinde konuştu.

“EMEKLİLER AÇLIĞA VE SEFALETE MAHKUM EDİLEMEZ”

Emeklilerin örgütlenme hakları önündeki engel ve yasakların da kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Karakuş, hak ve talepleri için sendikal örgütlenmenin her kesim için hem bir insan hakkı hem de anayasal bir hak olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Sendikal örgütlenme için önümüze konan engel ve yasaklardan bir an önce geri dönülmelidir. Emekliler bu talep ve hakları için bu güne kadar sürdürdükleri mücadeleyi bundan sonra da sürdürmeye kararlıdırlar. Emekliler açlığa ve sefalete mahkum edilemez. Yüzdelik ve göstermelik artışlara hayır. Yaşasın emeklilerin hak mücadelesi!” Açıklamanın ardından emekliler ödeyemedikleri faturaları yakarak zamlara tepki gösterdi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2022 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder