Mersin’de enerji tüketimi arttı
Mersin Sondakika

Mersin’de enerji tüketimi arttı

Mersin’de 2021’in Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre enerji tüketimi yüzde 6 oranında arttı. Doğalgaz abone sayısında da 2020’nin sekiz aylık dönemine göre yüzde 15’lik artış gözlendi.
Bu haber 2022-01-04 13:01:24 eklenmiş

Yeni yıla zamlarla uyanan Türkiye’de birçok kalemde olduğu gibi elektrik ve doğalgaz fiyatları da arttı. Tarımsal sulama ile sanayi sektörünün yoğun olduğu illerin başında gelen Mersin’de her geçen gün enerji ihtiyacı da artıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eylül 2021 Aylık Gösterge verilerine göre 2021’in Ocak-Ağustos döneminde Mersin’in enerji tüketiminde yüzde 6’lık artış kaydedilirken; artış hızında gözlenen geçen yıla göre yavaşlamada sanayi sektörü etkili oldu. Üretimdeki gelişmelerin izlendiği sanayi sektörü enerji tüketiminde yılın ilk yarısındaki geçen yılın üzerindeki seyir Temmuz’da yerini sınırlı azalışa bıraksa da; Ağustos’ta yıllık 11’lik; aylık bazda ise yüzde 14’lük artışla 2021’in en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

TİCARETHANELER ELEKTRİĞİ YOĞUN KULLANIYOR

Ticarethanelerce tüketilen enerji miktarında Eylül 2020-Mayıs 2021 döneminde gözlenen düşük seyir; Haziran ayından itibaren yerini hızlı artış eğilimine bıraktı. Ticarethanelerin enerji tüketimi 2021’in Ağustos ayında yıllık yüzde 14’lük; aylık bazda ise yüzde 15’lik artışla yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi enerji tüketimi 2020’nin Ocak-Eylül dönemine göre yüzde 15’lik artışla 429.829.883 kWh’a; doğalgaz tüketimi ise yüzde 12’lik artışla 149.544.535 sm3’e yükseldi. Geçen yılın üzerindeki seyrin devam ettiği Bölgenin enerji tüketiminde Eylül ayında yıllık yüzde 12’lik artış; aylık yüzde 6’lık artış kaydedildi.

DOĞALGAZ ABONE SAYISINDA DA ARTIŞ YAŞANDI

Öte yandan 2021 Ocak-Ağustos döneminde Mersin’de doğalgaz tüketiminin yüzde 24’lük artışla 585 milyon sm3 seviyesinde gerçekleşmesinde; geçen yılız üzerinde seyir izleyen sanayi sektörü belirleyici oldu. Mersin sanayi sektörü doğalgaz tüketiminde Haziran ve Temmuz aylarında gözlenen yukarı yönlü hareketlenme; Ağustos’ta yerini yüzde 3’lük azalışa bırakırken; yıllık bazda ise yüzde 17’lik artış kaydedildi. Mersin ili doğalgaz abone sayısında 2020’nin sekiz aylık dönemine göre yüzde 15’lik; serbest tüketici sayısı ise yüzde 5’lik artış gözlendi.

 

HEM İTHALAT HEM DE İHRACAT HACMİ ARTIŞ HIZI YÜKSELDİ

Tarım sektörünün hem ithalat hem de ihracat hacminde 2020’nin dokuz aylık döneminde gözlenen azalış 2021’de yerini artışa bırakırken; imalat sanayi sektöründe ise artış hızını yükseltti. Tarım sektörü ithalat ve ihracat hacminde geçen yıla kıyasla iyileşmede yılın ikinci ve üçüncü çeyrekliği; imalat sanayide ise yılın üç çeyrekliği de katkı sağladı. Yılın dokuz ayında “Rane edilmiş petrol ürünleri” ile “Bitkisel ve hayvansal katı ve sıvı yağlar” hem ihracat hem de ithalattaki genişlemede etkili olurken; “Tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar” ihracatta; “Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı” ithalattaki büyümede öne çıkan diğer alt sektör grupları oldu. Mersin’de imalat sanayi ürünleri ihracatı teknoloji skoru yıllık bazda 0,04 puanlık azalışla 1,49; ithalat teknoloji skoru ise 0,05 puanlık azalışla 1,52 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu durumda ihracat ve ithalat hacmi içerisinde düşük teknoloji düzeyine sahip ürünlerin payında artış; orta ile orta-yüksek & yüksek teknoloji düzeyine sahip ürünlerin payında ise azalış olması etkili oldu. Mersin 2021 Ocak-Eylül döneminde imalat sanayi ürünleri ithalatı teknoloji skorunun ihracata kıyasla daha hızlı daralmasıyla; ihracat ve ithalat teknoloji skoru arasındaki makas geçen yıla göre azaldı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2022 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder