“Kadına şiddet insan hakları sorunudur”
Mersin Sondakika

“Kadına şiddet insan hakları sorunudur”

Mezitli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Yıldız Sevener; kadına yönelik şiddettin, sadece kadın sorunu değil bir insan hakları sorunu olduğunu söyledi.
Bu haber 2021-11-26 15:30:15 eklenmiş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet ile Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan Başkan Sevener; kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan cinsiyete dayalı bir ayrımcılık ile şiddet içeren her türlü tutum ve davranışın, kadına yönelik şiddet olduğuna dikkat çekti. “Kadına yönelik şiddet, herhangi bir siyasi veya ekonomik sistemle sınırlı değildir. Kadın hakları ihlalleri, her coğrafyadaki toplumlarda yaygın olan, sınır ve sınıf tanımayan bir suçtur” diyen Başkan Sevener, açıklamasına şöyle devam etti: “Temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği yatan bu durum bir insan hakkı ihlali olmasının yanı sıra sosyal ve ekonomik kalkınmaya da engeldir. Öte yandan şiddet öğrenilen bir davranış niteliği taşır. Dolayısıyla şiddet aile bireylerinden başlamak üzere evle sınırlı kalmaz ve topluma yayılarak suça eğilimi artırır. Bu anlamda kadına yönelik şiddet, sadece kadın sorunu değil bir insan hakları sorunudur. Toplumunun tümünü etkileyen bu sorun karşısında sessiz kalınmamalı ve çözümüne yönelik köklü, gerçekçi yaptırımlar içeren çalışmalar yapılmalı ve sorun ile çok taraflı olarak mücadele edilmelidir.”

“SÖZLEŞMELERİN TAKİPÇİSİYİZ”

Ülkemizde ise maalesef kadınların cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğramakta, şiddet görmekte, özgürlük ve hak mücadelelerinde çok büyük bedeller ödemekte olduğunu vurgulayan Sevener, “Bu bedeller bazen canları olmaktadır. Bu noktada, kadınların her türlü şiddetten korunması, kadınlara yönelik şiddetin faillerinin kovuşturulması, yargılanması ve cezalandırılması için hazırlanmış olan yasaların ve sözleşmelerin uygulamalarının takipçisiyiz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde, her gün olduğu gibi, mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Kadınlarımızın hak ettikleri şekilde daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve böylesi şiddet konulu 25 Kasım gibi günlerin gündemimizde yer almaması ümidiyle…” diyerek açıklamasını sonlandırdı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
aaaa Advert


Advert

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder