Kadınlar sokaklara iniyor
Mersin Sondakika

Kadınlar sokaklara iniyor

Mersin Kadın Platformu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü öncesinde Özgür Çocuk Parkında etkinlik düzenlendi.
Bu haber 2021-11-22 13:56:31 eklenmiş

“Şiddete, emek sömürüsüne, erkek egemenliğine karşı isyandayız. Özgürlüğümüz için alanlardayız” pankartın açıldığı etkinlikte katledilen kadınların fotoğrafları ile dövizler taşındı. “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz”, “Dünyayı yerinden oynatacağız” sloganlarının atıldığı etkinlikle platform adına açıklama yapan Ayşenur Önal, “Bizler yıllardır emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+ fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı dün olduğu gibi bugünde meydanlardayız. Hayatlarımızı kuşatan patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, sömürüye ve faşizme karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü ve hayatlarımızı savunmak için bir aradayız ve bir arada olmaya devam edeceğiz. Her düştüğümüzde yerden birlikte kalktık. Her nefesimiz kesildiğinde, omzumuzda birbirimizin elini hissettik” dedi.

“BOYUN EĞMİYORUZ”

Erkek devlet şiddetine boyun eğmediklerini söyleyen Önal, “Şiddete karşı önleyici politikalar geliştirilmesi için, cezasızlığın son bulması için mahkemelerde, evlerde, işyerlerinde birbirimize dokunduğumuz her yerde mücadele ediyoruz. Diyanetin, iktidarın LGBTİ+ bireyleri hedef göstermesine geçit vermiyoruz. Tacizin, tecavüzün, cinayetin, çocuk istismarının kol gezdiği bu topraklarda direniyoruz. En güçlü silahımız dayanışmamız biliyoruz. Devlet şiddetine maruz bırakılan, tutuklanan, sesi kısılmaya çalışılan bütün kadınların sesi oluyoruz” görüşlerini savundu.

 

“Her gün kadınlara, LGBTİ+’lara, göçmenlere yönelik saldırılar artarken, cumhurbaşkanı İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırıp ve biziz dediğimiz İstanbul sözleşmesini konuşmaktan bizi men edebileceğini düşünüyor” diyen Önal, “Bizler ne yaşamlarımızdan ne bedenlerimizden ne de yönelimlerimizden vazgeçmiyoruz. İstanbul sözleşmesi bizim, bedenlerimiz bizim hayatlarımız bizim bu hayat bizim vazgeçmiyoruz. Bugün Nefret Suçu Mağduru Transları Anma günü. Düşmanlıkla, nefretle, ayrımcılıkla sarmaladığınız tüm hayatlar için bir aradayız. Bugün bir anma günü olarak tarihte yerini alsa da biler bugünü yönelimleriyle, aşklarıyla, bedenleriyle yargılanan dışlanan her bir birey için, katledilen her bir trans için mücadele gününe çeviriyoruz. Görmek istemediğiniz her alanda, dışlamaya çalıştığınız her yerde nefretin karşısında özgürlüğün peşinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“ERKEK ŞİDDETİNE SES ÇIKARACAĞIZ”

Dünya çocuk hakları gününde emekleri sömürülen, köle gibi çalıştırılan, hayatları çalınan, bu iktidarın politikalarının sonuçlarıyla baş başa bırakılan, daha çocuk yaşında yoksullukla mücadele eden, istismarda suçlu bulunan her bir çocuk için alanlarda olduklarını dile getiren Önal, şöyle devam etti: “Gericilikle sarmalanan, hayatları, gelecekleri çalınan tüm çocuklar için buradayız. Bu iktidar ellerini çocukların yakasından çekene dek vazgeçmiyoruz. Kimsenin hayatımıza ya da bedenimize hükmetmesine izin vermeyeceğiz. Hayırlarımızı görmezden gelmenize müsaade etmeyeceğiz. Sizlere bir daha şans vermeyeceğiz. Var olduğumuz her yerde erkek şiddetine karşı ses çıkaracağız. Kadınları daracık bir çembere hapsetmek isteyen faşist, erkek egemen baskılara karşı yalnız ve savunmasız değiliz. Kadın düşmanlığına son vermek, erkek egemenliğinin sopasına karşı hayatımızı ve haklarımızı savunmak için isyandayız!” Etkinlik, açıklamanın ardından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile sona erdi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
aaaa Advert


Advert

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder