Çelik: “Muz ve limon üreticisi perişan”
Mersin Sondakika

Çelik: “Muz ve limon üreticisi perişan”

İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, muz ve limon üreticilerinin sorunlarını meclise taşıdı. Muz üretiminin son üç yılda beş yüz bin tondan sekiz bin tona ulaştığını belirten Çelik, söz konusu üretimin yüzde atmış birinin Mersin’de gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, “Bugün bir dekar seranın toprak maliyeti hariç iki yüz bin Türk Lirasından aşağı değildir.
Bu haber 2021-11-22 13:53:30 eklenmiş

İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, muz ve limon üreticilerinin sorunlarını meclise taşıdı. Muz üretiminin son üç yılda beş yüz bin tondan sekiz bin tona ulaştığını belirten Çelik, söz konusu üretimin yüzde atmış birinin Mersin’de gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, “Bugün bir dekar seranın toprak maliyeti hariç iki yüz bin Türk Lirasından aşağı değildir. Geçen yıl dolar 8 lirayken muz 7 liraydı. Bugün dolar  10 liranın üzerine çıkmış fakat muzun fiyatı 5 liraya yakın seyretmektedir.  Maliyetinin altına çekilen muz fiyatları üretici yönünden büyük zarar demektir. Bahçelerde 4 liraya satılan muz büyük şehirlerde 14 liraya satılmaktadır. Bu fiyatlandırma muz üreticileri için iflas demektir” dedi. “Geçen hafta tarım bakanlığının bütçesi görüşülürken limon ve muz üreticilerinin sorununa çare olunsun diye ikazlarda bulundum” diyen Çelik, “Muz üreticilerinin alımı Adana’da başlar Antalya’da son bulur. Muzdan geçinen bir milyon üreticinin sorununa dikkat çekmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde limon üreticileriyle de bir araya geldik. Bir dokunup, bin ah işittiğimiz bir kesimden söz ediyoruz. Erdemli İlçemiz, limonun başkentidir. Türkiye’de üretilen limonun yüzde 53’i Mersin’de üretilmektedir. Buna rağmen bahçede 50 kuruşa satılamayan limon dört yedi lira civarında tüketiciye ulaşmaktadır. Üreticilerimiz korunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

“KİMDEN HESAP SORACAĞIZ?”

Öte yandan meclisteki konuşmasında limon üreticisinin sorunlarına değinen çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım Bakanı, Ticaret Bakanı neden limon üreticisinin sorunlarına çözüm üretmiyorlar. Bu mantıkla gidildiği takdirde yarın bahçeler bir bir kesildikten sonra limon ithal eden bir ülke durumuna düşersek, biz kimden hesap soracağız? Bizim iktidardan beklentimiz, hem üretici hem de tüketiciyi korumasıdır. Ben burada limon ve muz üzerinden vurgun yapanlara dikkat çekmek istiyorum. Aracı firmaların iktidar tarafından korunuyor olmasına karşın üretici perişan edilmektedir. Muz ve limondaki vurgunun artık araştırılmasını ve üreticilerimizin emeğinin karşılığını alması için de gerekli desteklerin verilmesini beklemekteyiz.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
aaaa Advert


Advert

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder