TOROS ÜNİVERSİTESİ’NDE PATENT EĞİTİMİ
Mersin Sondakika

TOROS ÜNİVERSİTESİ’NDE PATENT EĞİTİMİ

Toros Üniversitesi’nde SmartLab İleri Teknolojileri Uygulama Ofisi ve Tercih Patent tarafından 18 Kasım 2021 Perşembe günü ‘’Bir Fikrim Var’’ konulu patent eğitimi düzenlendi.
Bu haber 2021-11-18 17:23:33 eklenmiş

Toros Üniversitesi’nde SmartLab İleri Teknolojileri Uygulama Ofisi ve Tercih Patent tarafından 18 Kasım 2021 Perşembe günü ‘’Bir Fikrim Var’’ konulu patent eğitimi düzenlendi.

Bahçelievler Kampüsü Kültür Merkezi’nde gerçekleşen eğitime Tercih Patent A.Ş. Eğitmeni Mahmut Kasap, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

SmartLab’in faaliyetleri hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Anıl Kuş  ‘’Hayalimdeki projeyi hayata geçirmek, büyük çaplı yarışmalara katılmak, iş hayatına atılmadan önce büyük firmalarda staj imkanı bulabilmek ve mezuniyet sonrası kariyerine güzel bir adım atmak isteyen herkesi SmartLab takımlarına davet ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Patent Eğitimi veren Tercih Patent A.Ş. Eğitmeni Mahmut Kasap ‘’Kelime olarak patent herkes tarafından anlaşılabilir, herkese açık, aşikar anlamları taşımaktadır. Yasal olarak teknik bir sorunun, yeni teknik bir çözümünün (buluş) kamu ile paylaşılmasına karşılık kamu tarafından sınırlı süre için verilen temel haktır. Sınırlı bir süre ve yer için patent sahibine 3. Kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, satılmasını, kullanılmasını ve ya ithal edilmesini engellemek amacıyla tanınan tekel haklarıdır. Bu hakkın kullanımının başvuru sahibine ait olduğunu gösteren belgeye patent belgesi denir’’ dedi.

Patentlenebilirlikkriterleri ve Patent verilemeyecek buluşlar konusunda da bilgi veren Kasap ’’yenilik, sanayiye uygulanabilirlik ve buluş basamağı aşamaları patent için gerekli kriterlerdir. Keşifler, bilimsel teoriler ve matematiksel yöntemler zihni faaliyetler, iş faaliyetleri ve ya oyunlara ilişkin plan, kural ve yöntemler, edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yapıtlar ve bilgisayar yazılımları patentlenemez’’ şeklinde konuştu.

Etkinlik sonunda öğrencilere hitap eden Rektör Prof. Dr. Ömer Arıöz ‘’Kalıplaşmış bir söz olan Başımıza İcat çıkarma sözüne kulak asmadan siz değerli öğrencilerimizi başımıza icat çıkarmaya, proje üretmeye davet ediyorum. Bu konuda SmartLab ile birlikte sizlere daima destek vereceğiz.’’ İfadelerini kullandı.

Etkinliğin ardından öğrencilere katılım belgesi takdim edildi.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
aaaa Advert


Advert

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder