Yörüklerin su çilesi bitmiyor
Mersin Sondakika

Yörüklerin su çilesi bitmiyor

Mersin’de Toros dağlarında yüzlerce yıldır hayvancılıkla geçinen Yörükler, ormanlık alanlara girişleri yasaklandığı için hayvanlarını su kaynaklarına bile götüremiyor. Üreticiler, çaresizce mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.
Bu haber 2021-11-16 12:28:22 eklenmiş

CHP Mersin milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin’in Güneyli Mahallesinde üreticilerle bir araya geldi. Hayvancılık yapamadıklarından yakınan üreticiler, hayvanlarını su kaynağına dahi götüremediklerini ifade ettiler. Yıllardır hayvancılık yaptıkları bölgede orman muhafaza ekipleri tarafından baskı altında kaldıklarını belirten üreticiler, “Biz bu ormanlarla büyüdük. Ona bir zarar vermemi mümkün mü? Ancak orman memurları tarafından çok baskı altındayız. Bizi tehdit ediyorlar. Su kaynaklarına gitmek için ormandan geçmek zorundayız. Ancak sürekli zabıt tutma korkusu yaşadığımızdan hayvanlarımızı su kaynağına dahi götüremiyoruz. Ceza bile ödeyen arkadaşlarımız var” diye dert yandı. Küçükbaş hayvan beslediğini belirten köylüler bu mağduriyet giderilmezse hayvancılığı bırakmak zorunda kalacaklarını kaydetti. Muhtar Sapmaz ise “Biz, bu çocukları, bu dağ başlarında, bu çadırda böyle yetiştiriyoruz. Böyle mal üreteceğiz diye uğraşıyoruz. Emek veriyoruz, yaşantımız da böyle. Bu saha da hemen hemen Güneyli sınırına yakın bir yer. Bu dağlar dikildiğinden vatandaşlarımız mağdur oluyor. Bu çocuklar okumakta zorluk çekiyor. Aç bu çocuklar aç” diye konuştu.

“BİZ ORMANA NEDEN ZARAR VERELİM?”

Yüzyıllardır bölgede hayvancılık yapıldığını hatırlatan CHP’li Gökçel, “Bizim atalarımız Yörük. Bu bölgede de en rahat yetişen hayvan kıl keçisidir. Bu coğrafya kıl keçisi beslemeye en uygun coğrafya. Doğayla ve ormanla barışık şekilde yetiştiriciliği yapılan bir hayvan bu. Atalarımızdan miras kalan bu mesleği orman müdürlüğünün alanlara girişi yasakladığından dolayı üreticiler işlerini yapamıyorlar” diye konuştu. Gökçel, “Bırakın otlatmayı, öyle ki hayvanlarına su içirmek için su kaynağına dahi bu insanların girmesine izin verilmiyor. Bu tutum anlaşılır gibi değil” dedi. Ormanlar için tehdit olarak görülmekten şikâyet eden Mersinli üretici, “Bu orman kurulduğundan beri buradayız. Bu ormana biz niye zarar verelim, nasıl zarar verelim? İki üç tane su kaynağı var, tamamı bize yasak. Artık biz oraya gidemiyoruz. Bu insanlar nerede sulasın hayvanını? Biz bu memleketin insanıyız. Nereye gideceğiz? Bu ormanlarını ağaçlarını diken bizdik, bekçiliğinin yapan bizdik. Biz neden zarar verelim?” dedi. Yasak kararının yanlış olduğunu dile getiren Gökçel, “Bu çocuklar hayvancılıkla büyüyorlar. Geçimleri bu işle sağlanıyor. Bu onurlu işi engellemek kimsenin hakkı değil” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
aaaa Advert


Advert

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder