“Liman kapasitesinin arttırılması elzemdir”
Mersin Sondakika

“Liman kapasitesinin arttırılması elzemdir”

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin’in yaşamasının Mersin Limanı’na bağlı olduğunu söyleyerek, “Liman kapasitesinin genişletilmesi Mersin için artık bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.
Bu haber 2021-11-15 11:20:51 eklenmiş

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Limanı’nın genişletilmesi hakkında Tanık Haber’e açıklamalarda bulundu. Liman kapasitesinin artırılmasının elzem hale geldiğini belirten Özdemir, “Mersin’de tarım-gıda ve lojistik gibi öne çıkan sektörlerin liman ile çok güçlü bir bağı bulunuyor. Bu nedenle de büyük çaplı liman projeleri geleceğe dönük her kurgunun olmazsa olmazı haline geliyor. Liman kapasitesinin genişletilmesi Mersin için artık bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

“BU YATIRIMA İVEDİLİKLE ODAKLANILMALI”

Bu doğrultuda Mersin açısından büyük önem taşıyan Konteyner Limanı yatırımına ivedilikle odaklanılması gerektiğini düşünen Özdemir, “Çünkü, ilgili proje için “Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacaktır.” açıklaması geçmektedir. Oysa bu yatırım, Onuncu Kalkınma Planı’nda ‘Mersin Konteyner Limanı’ olarak adlandırılmıştı. Kent olarak, yer tespitinin Mersin olarak yeniden belirlenmesi için şimdiden harekete geçmez isek, Doğu Akdeniz’de yer alan Adana ve Hatay gibi iller bu projeye sahip çıkmak isteyecektir. Gündemden düşen bu proje için etkin bir lobi çalışması yapılması faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“EN ÖNEMLİ YATIRIM”

Bu projenin Mersin’in gelişimini sağlayacak en önemli yatırım durumunda olduğunun altını çizen Özdemir, “Böylece Mersin hem Akdeniz’de artan yük trafiğini karşılayacak hem de büyük tonajlı gemilerin yanaşabileceği bir aktarma limanı haline gelecektir. Başka bir deyişle, Akdeniz Bölgesinin konteyner terminal limanı yani hub limanı konumuna gelecektir. Diğer yandan bu proje eğer Mersin’de yapılmayacak ise mevcut limanın altyapısı güçlendirilerek daha yüksek hacme ulaşması için gerekli çalışmalar ivedilikle başlatılmalıdır. Liman olmasaydı Mersin çok değişik bir konumda gelişirdi ve bugünkü konuma gelmezdi. Liman Mersin’in kalbi ve beyni. Şu anda Mersin’in ekonomisine bakın, limana odaklı bir gelişim var. Liman Mersin’e hayat veriyor hayat vermeye devam edecek. Mersin limanla beraber büyür” şeklinde konuştu.

 

“KAPASİTE YÜZDE 90’LARA GELDİ”

Mersin International Port’un her zaman öyle ya da böyle çalışacağını söyleyen Özdemir, şöyle devam etti: “Son zamanlarda Doğu Akdeniz limanı diye değişti ismi. O zaman insan kuşkulanıyor. Benim ön görüm şu, İzmir ve Zonguldak gibi bir liman yapılırsa Mersin’i kimse utamaz. Bu aşamada gerekli yatırımları yapıyorlar ama şu anda kapasite yüzde 90’lara gelmiş vaziyette. Mersin’in yaşaması bu limana bağlıysa, bu limanın çok büyük yanlışlar yapmadan, Atatürk Parkı’nı konteyner alanı yapmak gibi, bu yanlışa düşeceklerini de zannetmiyorum. Öyle bir yanlış yapmadan denize uzayarak genişletilebilir. Esas önemli olan o içeride yer tutan konteyner yığıntılarını kaldırmak ve oradaki boşaltma ve yükleme olaylarını iptal etmek lazım. Mersin limanın Mersin’de yaşayan herkese faydası var.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
aaaa Advert


Advert

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder