“Geçinmek istiyoruz!”
Mersin Sondakika

“Geçinmek istiyoruz!”

DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy; işçilerin, emekçilerin, işsizlerin, emeklilerin, küçük esnafın, çiftçilerin, dar gelirlilerin geçinmediklerine dikkat çekerek, “Geçinmek istiyoruz. Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz” dedi.
Bu haber 2021-10-28 12:58:55 eklenmiş

Başkan Göksoy, yaptığı yazılı açıklamasında; ülkeyi yönetenlere göre ekonominin şahlandığını ama işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şeyin işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar ve zamlar olduğunu söyledi. Alım gücünün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarıyla bildiklerini ifade eden Göksoy, işsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden gördüklerini söyledi. 2022 kışına pahalılığın ve işsizliğin damgasını vuracağını ileri süren Göksoy, “Ülkeyi gerçek anlamda bir karakış bekliyor! Türkiye’nin salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olduğu gerçeğinden hiç bahsedilmiyor. İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldiğimiz gerçeği gizlenmek isteniyor. Pandemide halk işsizlikle ve geçim zorluklarıyla mücadele ederken bir avuç ayrıcalıklı şirketin vergi borçlarının sıfırlanmasını, İŞKUR ve SGK kaynaklarından yapılan kıyakları kimse görmüyor zannediyorlar. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor. Türkiye, uluslararası sermaye için ucuz ve güvencesiz işçilik cenneti haline getirilmek istenirken, elimiz kolumuz bağlı izleyelim, örgütlenmeyelim, sendikalı olmayalım, hakkımızı arayıp sormayalım istiyorlar. Bizi yoksullaştırarak, bize hayatı zehir ederek bir avuç şirket ile beraber ‘şahlanmak’ istiyorlar. İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın çok büyük bir çoğunluğu ise bu masallarından bıktı artık. ‘Geçinemiyoruz’ diyenler çözüm istiyor” ifadelerini kullandı.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

“Bıçağın kemiğe dayandığı şu günlerde biraz nefes almak için ülkeyi yönetenleri acil önlemler almaya çağırıyoruz. Üç beş şirketin hatırına bir gecede çıkan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin, açlık ve yoksullukla boğuşan milyonlar için neden çıkmadığını soruyoruz. Evet, kimsenin bize bahşedeceği bir kurtuluş yok” diyerek sözlerini sürdüren Göksoy, önümüzdeki aylarda TBMM’de Türkiye’nin 2022 yılı bütçesi için çalışmaların başlayacağını hatırlattı. Bütçede oldukça basit düzenlemeler yapılarak halkın nefes alabileceğini savunan Göksoy, “Birkaç ay içinde yeni asgari ücret çalışmaları başlayacak. Hem bütçe hem de asgari ücret artan hayat pahalılığına karşı emekçilerin soluk almasını sağlayabilir.2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır! Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır!” şeklinde konuştu.

İKTİDARA ÇAĞRI YAPTI

Göksoy, son olarak iktidara şu önlemlerin alınması çağrısı yaptı: “Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Elektrik, su,  doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın. Pembe tablolar çizmeyi alışkanlık haline getiren siyasi iktidarı uyarıyor, 2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken ‘geçinemiyoruz’ diye haykıran halkın ekmeği için somut önlemler almaya çağırıyoruz.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
aaaa Advert


Advert

Yazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder