“UCİM’e ihtiyaç var”
Mersin Sondakika

“UCİM’e ihtiyaç var”

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, çocuklara sahip çıkmak ve geleceklerini hazırlamak için UCİM’e ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Verdiğimiz mücadele, kutsal, bir başkasının iyiliği için, dünyanın güzelleşmesi için yapılan bir iyilik hareketidir” dedi.
Bu haber 2021-10-12 11:59:30 eklenmiş

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, çocuklara sahip çıkmak ve geleceklerini hazırlamak için UCİM’e ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Verdiğimiz mücadele, kutsal, bir başkasının iyiliği için, dünyanın güzelleşmesi için yapılan bir iyilik hareketidir” dedi.

UCİM, eğitimde fırsat eşitliği ve kız çocuklarının eğitiminin önemine dikkat çekmek, eğitim hakkını vurgulamak üzere başlattığı “Güçlü UCİM, Güçlü Kızlar” projesinin lansmanını 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde Mersin’de gerçekleştirdi.  Proje çerçevesinde Mersin, Ankara, İstanbul, Konya ve İzmir’de toplam 75 kız çocuğunun kendi yeteneklerini ve hayallerini keşfedebilmesi amaçlanıyor. Uzmanlar eşliğinde dört hafta boyunca çeşitli bilimsel ve sanatsal atölyelere katılması sağlanacak kız öğrencilerle sonrasında iletişime devam edilerek öğrenim hayatlarında danışmanlık desteği verilecek. Projenin lansmanı Mersin Kongre ve Sergi Sarayı’nda Genel Başkan Saadet Özkan’ın katılımıyla gerçekleşti. Özkan’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, oyuncu Tansel Öngel’in yanı sıra, Prof. Dr. Halis Dokgöz, Prof. Dr. Arif Verimli ve Doç. Dr. Veysi Çeri gibi alanında uzman konuklar da lansmana katılarak çocuk hakları, eğitimde fırsat eşitliği konuları hakkında katılımcılara eğitim verdi.  Lansmanda konuşan UCİM Genel Başkanı Saadet Özkan, Çocuklar bizim minyatürümüz değiller. Onlar bize ait değiller. Birçok deneyimler bizi bugün bu yapıyor be değerli olmak değerli hissetmek. İşte biz UCİM’de çocukların kendilerinin değerli olduğunu, yaşadıkları ihmalin ve istismarın kendilerinin suçu olmadığını onlara anlatıyoruz.  Biz çocukları kazanmak güçlendirmek ve sağlıklı hayat mücadele etmek için mücadele eden bir sivil toplum kumuyuz. 55 bin kişiyi geçtik” dedi. Her insanın mutlaka çocukluğunda bir ihmal veya istismar olduğunu söyleyen Özkan, “Biz cinsel istismarı hiçe indirgemenin yolu nedir, bu insanları ayrık otu gibi temizlemek ama sağaltımı yani o evreye de geçeceğiz, hiç çiçek ekmemiş hiç kedi sevmemiş bir insandan hiçbir iyilik beklemeyin. Bu dünyadaki hepimiz birbirimize bağlıyız. İyiliği ve sevgiyi mıknatıs gibi çekmeliyiz. Biz çocukların çürük, çarık dayak yemiş fotoğraflarını değil, onların mutu güçlü hallerinin fotoğraflarını etrafımıza yansıtacağız, o çocuklar, ki ölümsüz ağaçlar dikecekler ve onlar bu dünyayı bizden alsınlar ve bizler hep birlikte değişimi başlatalım kaybetmekten korkanlar değil, mücadele edenler kazanırlar, tüm dünyada olana kadar mücadeleye devamı çocukların hatırına mücadeleye devam” ifadelerini kullandı.

“KUTSAL BİR YOL”

Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan ise, verdikleri mücadelenin kutsal bir yol olduğunu ve bu mücadelede herkese ihtiyaç duyduklarını söyleyerek, “Hiç kimse demesin ki ben ne yapabilirim. Eğer Yücel Ceylan bir şeyler yaptıysa inanın siz de çok daha fazla şey yapabilirisiniz” dedi. Saadet öğretmen yolu kesişmeden önce çocuk istismarının ne olduğunu bilmediğini anlatan Ceylan, şöyle devam etti: “Çocukların geleceği ile ilgili sadece onları sevmeli, okutmalıyız, çocuklara sahip çıkmalıyız derdim. Çocukların yaşadığı acılardan hiç haberim yoktu. Saadet hocadan sonra şunu gördüm ki çocukların dünyası acı doluymuş. O küçücük bedenleri ruhları ne açıla çekiyormuş, kimlerden çekiyormuş. Evin içindekilerden kendilerini doğuranlardan, eğitim evrenlerden, kendilerine dini bilgiler verenlerden, çocuklar ne kadar huzursuzmuş. Bu dünya onlar için cehennemmiş. Biz çocuklarımızı o kadar çok hafife almışız ki. Oğlum bana benze, kızım bana benze, dedesi geliyor bana benze, şuna benze. Aslında çocuklarımızı hakikaten nasıl yetiştireceğimizi bilmiyormuşuz. Bugün hocalarımızın eğitimleri sonrası bunu anladım.”

“UCİM’E ÇOK İHTİYAÇ VAR”

UCİM’in sesini duymayan daha çok insan olduğunu belirten Ceylan, “Ben inanıyorum ki ülkenin gurur duyacağı bir STK olacak. Dünyada bir benzeri olduğunu düşünmüyorum. Çocuk istismarına bu kadar eğilmiş, çocuklarımızın yanında olan ve bu desteği zengin yoksul ayırmadan yapan, şu il bu il demeden yapan şu kimlik bu inanç ayrımı yapmadan bütün çocuklarımıza ulaşmaya çalışan bir kuruluş” ifadelerini kullandı.  Verdikleri mücadelenin, kutsal, bir başkasının iyiliği için, dünyanın güzelleşmesi için yapılan bir iyilik hareketi olduğunun altını çizen Ceylan, “O yüzden herkes elinden geleni yapmalı, kimse bana dokunmaz dememeli. Bu dünyada cinayetler varsa, şiddet varsa,  her şey aslında sağlıklı bireylerin yetişmemesinden kaynaklı. Bizim görevimiz sağlıklı bireyle yetiştirmek. En büyük sorumluluğumuz bizden sonraki nesillere çok daha güzel bir dünya bırakmak. Çocuklarımıza sahip çıkmaz, geleceğini hazırlamak için UCİM’e çok ihtiyacımız var” diye konuştu.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder