“Doğadan yana karar verilmeli”
Mersin Sondakika

“Doğadan yana karar verilmeli”

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) 2. Başkanı Semra Kabasakal, Akdeniz sahillerinde kurulması planlanan ve yeniden keşif kararı verilen balık çiftliklerine karşı mücadele çağrısı yaparak, “Bilirkişi heyetinden doğadan ve insan yaşam hakki yönünde kararlar vermesini bekliyoruz. Yaşam alanlarımızı korumak için Balık Çiftliklerine karşı herkesin mücadele etmesini bekliyoruz” dedi.
Bu haber 2021-10-01 11:27:57 eklenmiş

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) 2. Başkanı Semra Kabasakal, Akdeniz sahillerinde kurulması planlanan ve yeniden keşif kararı verilen balık çiftliklerine karşı mücadele çağrısı yaparak, “Bilirkişi heyetinden doğadan ve insan yaşam hakki yönünde kararlar vermesini bekliyoruz. Yaşam alanlarımızı korumak için Balık Çiftliklerine karşı herkesin mücadele etmesini bekliyoruz” dedi.MERÇED, Silifke, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’da kurulması planlanan ve yeniden keşfi yapılan balık çiftliklerine karşı mücadele çağrısında bulundu. MERÇED ile birlikte Mersin Tabip Odası, Mersin Eczacı Odası, Mersin Mimarlar Odası, Bozyazı DOKUDER ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Silifke, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur sahillerinde kurulması planlanan ve mahkeme kararıyla yeniden keşfi yapılan 20 adet balık çiftliğine karşı Mersin gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Dernek adına açıklama yapan 2. Başkan Semra Kabasakal, balık çiftliklerinin halkın itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan olumlu ÇED raporlarının kararlarının iptali için dava açtıklarını hatırlatarak, “Aleyhimize sonuçlanan Mahkeme kararlarına yaptığımız itirazları Danıştay lehimize bozmuş olup mahkeme keşfi 27 Eylülde Silifke, Aydıncık ve Bozyazı’da ve 28 Eylülde Anamur’da tekrar yapılmıştır” dedi. Keşif için atanan bilirkişilerden Balık çiftliklerinin kurulum planı olan bölgelerinin doğal sit, arkeolojik sit ve korunan alanlar bakımından ayrıca bölgenin rüzgâr yönü ve akıntı hızı, derinlik ve kıyıya uzaklığı bakımından incelenmesini talep ettiklerini belirten Kabasakal, “ÇED raporlarında yazılan Balık çiftliklerinden kaynaklanan ve doğrudan denizel ekosisteme bırakılan yenmemiş balık yemleri, balık dışkıları, idrar, mukus ve ölü balıklarının kirlilik yaratacağını ve bu kirliliğin denizin ekosistemini bozacağını ve çeşitli çevresel sorunlara neden olacağının araştırılması da taleplerimiz arasında” diye konuştu.

BALIK ÇİFTLİKLERİ BÖLGEMİZE ZARAR VERECEK

Balık çiftlikleri olarak belirlenen bölgelerinin Akdeniz foklarının, Caretta Carettaların ve deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarının ve turizm bölgelerinin olduğunu söyleyen Kabasakal, “Balık çiftliklerinin üretim yöntemi ve teknolojisinin denizde yaratacağı kirlilik ve bu kirliliğin ekosisteme vereceği zararlarının araştırılmasını ve balık çiftliklerinin bölgede bütünsel olarak kümülatif etki yönünden ve çevre ve insan sağlığına vereceği zararlar bakımından ve balık çiftliklerinde kullanılan GDO’lu yemin içeriğinin insan sağlığına vereceği zararların araştırılmasını talep ettik” ifadelerini kullandı. Balık Çiftliklerinin bölgede turizm ve insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini söyleyen Kabasakal, “Anamur, Aydıncık, Bozyazı ve Silifke’de kurulum planı yapılan balık çiftliklerinin bölgemize zararlar vereceği açıktır. Onaylanan ÇED Raporları, ÇED kanunu ve yönetmeliklerine, ayrıca Ülkemizin taraf olduğu Uluslararası Bern, Barselona ve CITES Sözleşmelerine ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliğine (IUCN) aykırıdır. Bilirkişi heyetinden doğadan ve insan yaşam hakki yönünde kararlar vermesini bekliyoruz. Yaşam alanlarımızı korumak için Balık Çiftliklerine karşı herkesin mücadele etmesini bekliyoruz” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder