Vaka sayıları eğitimcileri kaygılandırıyor
Mersin Sondakika

Vaka sayıları eğitimcileri kaygılandırıyor

Eğitim Sen Mersin Şubesi, son bir hafta içerisinde okullarda ciddi oranda vaka sayılarının oluştuğunu ve birçok dersliğin kapatıldığını ileri sürüldü. Şube Başkanı Mahmut Sümbül durumun kaygı verici olduğunu dile getirerek, böyle giderse kapanma ihtimaliyle karşılaşılabileceğini söyledi.
Bu haber 2021-09-15 12:13:19 eklenmiş

Eğitim Sen Mersin Şubesi, son bir hafta içerisinde okullarda ciddi oranda vaka sayılarının oluştuğunu ve birçok dersliğin kapatıldığını ileri sürüldü. Şube Başkanı Mahmut Sümbül durumun kaygı verici olduğunu dile getirerek, böyle giderse kapanma ihtimaliyle karşılaşılabileceğini söyledi.

Eğitim Sen Mersin şubesi, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim öğretim yılının haftalık değerlendirmesini yapmak üzere basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Yaklaşık 1 haftadan fazladır başlayan eğitim öğretim sürecinde, önceden de çok yoğun uyarılarımız olmasına rağmen, çok ciddi problemler yaşamaya devam ediyoruz” dedi.

“BİRÇOK DERSLİK KAPATILDI”

Göreve başlamadan önce bakanlığı ve il müdürlüğünü uyararak yaz döneminin iyi geçirilmesi gerektiğini, yapılması gereken hazırlıkları, Tabip Odası ve sağlık emekçileriyle birlikte dile getirmeye çalıştıklarını belirten Sümbül, şöyle devam etti: “Ama maalesef okulların açılmasıyla birlikte bu eksiklerin giderilmediğini, tam tersine okulların onarımdan geçme sürecinin yaz olması gerekirken, okulların eğitim öğretimin başlamışıyla birlikte onarıma girdiği, okulların şantiyeye dönüştüğü ki Bahriye İlköğretim, Hasan Akel Lisesi buna en tipik örnekler. Bu nedenle de bazı okulların kadrolarının birleştiği ve ikili eğitimim çok aşan sıkışmışlıklar yaşandığını gördük. Yine son hafta içerisinde de çok ciddi bulaş sayıları bize gelmeye başladı. Hem Türkiye genelinde hem de Mersin’de de 75. Yıl Fen Lisesi, 19 Mayıs Anadolu Lisesi’ne kadar birçok farklı okullarda çok fazla sayıda öğretmenin, öğrencinin pozitif olduğuna dair ve temaslı olduğuna dair ciddi bilgiler akmaya başladı. Mersin’de her gün bizi kaygılandıran vaka sayıları var. 75 Yıl Anadolu Lisesi’nde şu anda 7 sınıf koronavirüs nedeniyle kapatıldı. Yine 19 Mayıs Anadolu’da 5 sınıf kapatıldı ama bunun dışında da sayılar var.”

“OKULLAR AÇIK KALMALI”

Sınıf kalabalıklığının ülke genelinde olduğu gibi Mersin’de de oldukça fazla olduğunu ve sınıfların önemli bir kısmı 40’ı aşan sayılara sahip olduğuna dikkat çeken Sümbül, “Pandemi sürecinde bu önemli sorunlardan bir tanesi, yine sınıfların havalandırma koşulları ki Mersin nemli ve sıcak bir memleket, gerçekten önemli bir sorun ve pandemide en önemli sorunlardan bir tanesi; maskeden, dezenfektandan çok daha sınıfların havalandırılması. Teneffüs sürelerine dair bakanlık yetkilileri Valiliklere yetki vermişti fakat hafta içerisinde 3 defa teneffüs sürelerine dair aynı gün içerisinde değişiklik oldu. Hem bilimin hem pedagojinin en önemli gereği ders sürelerinin 30 dakika olması ve sınıfların havalandırılması” şeklinde konuştu. Okullarda hijyeni sağlayacak personelin neredeyse hiç olmadığını öne süren Sümbül, “Okullar hizmetlinin neredeyse olmadığı yerler. Oysa yapılan açıklamalar baktığımızda da her şeyin çok iyi gittiği, sınıf mevcutlarının 22 civarında olduğu ve her şeyin güllük gülistanlık gittiği gibi bir algı var. Maalesef eğer şartlar böyle devam ederse yeni bir kapanmayla da karşılaşma ihtimali var bu da çok sürpriz olmaz. Böyle bir şeyi eğitim emekçileri olarak asla kabul etmeyiz. Okulların açık kalması çok önemli” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder