"Meslek liselerine rağbet artıyor”
Mersin Sondakika

"Meslek liselerine rağbet artıyor”


Bu haber 2021-09-05 18:12:29 eklenmiş
Basut Okulları kurucusu Günay Basut, son yıllarda meslek liselerine rağbetin arttığına dikkat çekerek, “Artık iş yerleri kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. Bu da devletin meslek liselerine teşvik vererek kalifiye elemanlar yetiştirilmesini sağladı” dedi. 
Son yıllarda iş yerlerinde yaşanan kalifiye eleman sıkıntısını gidermek adına devlet tarafından başlatılan uygulamalardan biri de meslek liselerine olan ilgiyi arttırmak için yapılan teşvik çalışmaları oldu. Öğrencilerin ilgi duydukları alanda eğitim görebilmeleri ve daha sonrasında bu alanlarda meslek sahibi olabilmek için büyük önem taşıyan meslek liselerinden biri olan Basut Okulları, devlet teşvikli olarak öğrencilere eğitim ve iş imkanı sunuyor. Konuyla ilgili Tanık Haber’e konuşan Basut Okulları kurucusu Günay Basut, son yıllarda meslek liselerine verilen önemin arttığını dile getirerek, “Devletimiz bundan 5-6 yıl önce yapmış olduğu çalışmalarda meslek liselerine çok önem vermeye başladı. İş yerlerinde kalifiye eleman olmadığından dolayı bu sefer meslek liselerinde insanları okutup kendi mesleklerinde daha iyi bir yere gelmeleri, için, kalifiye eleman yetiştirilmesi için fabrikalara, bu tür yerleri açtırdı” dedi. 
“HEM OKUYUP HEM ÇALIŞIYORLAR”
Kurum olarak devlete bağlı bir şekilde ücretsiz bir okul olarak hizmet verdiklerini belirten Basut, “Okulumuzda 4 tane branşta hizmet var şu an. Bunlardan biri elektrik, elektronik, kimya, yenilenebilir enerji, bir d gıda sektöründe. Denizcilik ve tekstil bölümünü de açtık ancak fazla talep olmadığından dolayı faaliyete sunmadık şimdilik” şeklinde konuştu. Meslek liselerini tüm öğrenci ve velilere tavsiye ettiklerini dile getiren Basut, “Artık ülkemiz Avrupa’daki eğitim sistemine göre gidiyor. Orada da ilkokuldan başlatıyorlar meslekleri. Sanıyorum ki ileriki yıllarda burada da bunu yaşayacağız. İlkokulda ortaokulda artık çocuklarımızı yönlendirmeye başlayacağız meslek okullarına. Avrupai bir düşünce olarak başladı bu. Yapılan araştırmalara göre çocuklar için daha iyi olduğu görüldü” ifadelerini kullandı. Öğrencilerin daha önce lise eğitiminden memnun kalmayıp açık liselerden eğitimini tamamladıklarını hatırlatan Basut, “Ancak bu sefer meslek okullarına yöneldiklerinden dolayı açık liselere öğrenci rağbeti azalmış. Öğrencinin tüm eğitim ücretini karşılıyor. Onun yanı sıra öğrenci staja gittiği zaman da çalışmış oldukları yerlerden kazanç da elde ediyorlar. Bu aileye de bir katkı oluyor. Okurken aynı zamanda çalışmış da oluyorlar” dedi. 
“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ MECBURİ OLACAK”
Bunun yanı sıra kurum tarafından devlet teşvikli olarak verilen mesleki yeterlilik belgesinden bahseden Basut, “Kalite set adı altında mesleki yeterlilik belgesi veriyoruz. İnşaat sektörü, güzellik sektörü, turizm sektörü gibi sektörlerde çalışan ve çalışmak isteyenler için açmış olduğumuz kurslar neticesinde mesleki yeterlilik belgesi veriyoruz” diye konuştu. Mesleki yeterlilik belgesinin bundan sonraki süreçte ülke genelinde mecburi olacağına dikkat çeken Basut, “Hangi sektörde olursanız olun mutlaka mesleki yeterlilik belgesi almanız gerekiyor. Şu an bizdeki belli branşları da devlet karşılıyor, bu sayede kursiyerlerin cebinden para çıkmıyor. Devletin yüzde 100’lük bir teşviki var. Şu an gelip kayıt olanların daha karlı olacağını düşünüyorum çünkü şu an teşvik amaçlı destekleniyor. Mersin’de bu konuda biz ilkiz. Kontenjan durumu yok, ne kadar kursiyer gelirse gelsin kayıt alabiliyoruz” ifadelerini kullandı. 
“32 YILDIR EĞİTİM SEKTÖRÜNDEYİZ”
Son olarak Basut Okulları hakkında bilgi veren Günay Basut, “Biz 32 yıldır eğitim sektöründe varız. Kurumumuzu ilk olarak Batman’da kurduk.  Mersin’de de 6 yıldır varız. Kurumlarımız anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve meslek lisesi dalları altında hizmet veriyor. Toroslardaki okulumuzu 4 yıl önce faaliyet geçirdik. Şu an talep de çok iyi.  Bin 300, bin 400’e yakın bir öğrenci potansiyelimiz var. Mezitli’deki okulumuz anaokulu, ilkokul, ortaokul bünyesinde hizmet veriyor. Orada yüzde 80-85 bir doluluk oranı mevcut” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder