Eğitim Sen’den dayanışma çağrısı
Mersin Sondakika

Eğitim Sen’den dayanışma çağrısı

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi, meslektaşlarını bir arada olmaya ve dayanışma içerisinde çalışmaya davet etti.
Bu haber 2021-09-01 16:09:08 eklenmiş

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi, meslektaşlarını bir arada olmaya ve dayanışma içerisinde çalışmaya davet etti.

Konuyla ilgili Sendikanın sosyal medya platformunda paylaşım yapan Mahmut Sümbül, “Salgın nedeniyle yaşamını yitiren tüm eğitim ve bilim emekçilerimizi bir kez daha saygıyla ve özlemle anmak istiyorum.  Böylesi zor bir dönemde hepimizin birbirimizin kıymetini daha iyi anladığını, dayanışmanın ne kadar hayati olduğunu daha net gördüğünü düşünüyorum” dedi. Her ne kadar salgını ve salgının olumsuz sonuçları geride bırakılamamış olsa da tüm eğitimcilerin aileleri, sevdikleri, öğrencileri ve birbiri için daha fazla yan yana gelmesi, kararları birlikte almasının, demokratik bir okul yönetimini oluşturmanın oldukça elzem olduğunu vurgulayan Sümbül, “Sağlıklı bir çalışma ortamında çalışma hakkımızı, yaşam hakkımızı, toplum sağlığını ve elbette ki kişisel sağlığımızı ancak ve ancak birlikte savunabileceğimiz gerçeğini asla unutmayalım istiyorum. Aynı şekilde öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda eğitim haklarını kullanabilmelerinin koşulunun da bu gerçekte saklı olduğunu çok iyi biliyoruz. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı içinde eğitim alanında hayata geçirilmeye çalışılan esnek çalışma ve angarya uygulamaları salgın sürecinde sadece çalışma biçimlerinin değil, iş ve görev tanımlarının da ihtiyaca göre esnekleştirilmeye çalışıldığını gösterdi” ifadelerini kullandı.

“YAN YANA DURALIM, BİRLİKTE KARAR ALALIM”

Okulların sınırlı sürelerle açıldığı dönemlerde hem okula gelip, hem de evden çalıştıklarını hatırlatan Sümbül, “Vaka sayılarının hızla arttığı bir dönemde okullarda yeterli aşılamanın yapılmamış olması nedeniyle eğitim emekçileri ve öğrenciler arasında daha önce hiç olmadığı kadar yaygın şekilde vaka sayılarında artış yaşandı. Bu dönem de aşılama düzeyinin düşük olması hepimizi endişelendiriyor. Evlerimizin sınıfa dönüştüğü, çalışma saatlerimizin esnekleştiği, iş yükümüzün arttığı, sevdiklerimizin sağlığı için endişe ettiğimiz bir dönem geçirdik. Bizlere ‘az çalışıp çok maaş alıyorlar’ diyenler, mesleğimizi ve emeğimizi itibarsızlaştırmaya çalışanlar, bir defa bile öğrencinin gözleri içine bakmam; olmasına rağmen eğitim politikalarını belirleyenler bu gerçeği görmezden geliyor” şeklinde konuştu. Siyasi iktidarda kim ya da kimlerin olduğunun fark etmediğini söyleyen Sümbül, şöyle devam etti: “Bizler yan yana durmadıkça, irademizi ortaklaştırmadıkça ne sağlığımızı, ne çalışma hakkımızı, ne öğrencilerimizin eğitim hakkını, ne de ücretlerimizi, özlük hakkımızı koruyabiliriz. Toplu sözleşme örneğinde görüldüğü gibi kararlar bize rağmen, bizlerin adına alınmaya devam edilir. Hak kayıplarımız görmezden gelinir. İşyerlerimizde salgın yönetimi için gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığının yanıtları kâğıt üzerinde kalır. Dolayısıyla kaybeden hepimiz oluruz, kaybeden öğrencilerimiz olur.  Zor bir dönemden geçtiğimizin farkındaysak gelin daha fazla yan yana duralım. Okulumuzda salgına karşı alınan önlemlerin yeterliliğini birlikte takip edelim, nelerin yapılabileceğine birlikte karar verelim. Ben, sen, o demeden biz diyerek el ele verirsek bunu başarabileceğimize inanıyorum.”

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder