ÖZDEMİR: “HUKUK DEVLETİNE KASTEDEN YASADIŞI GİRİŞİMLERİN KARŞISINDAYIZ”

Mersin Sondakika

ÖZDEMİR: “HUKUK DEVLETİNE KASTEDEN YASADIŞI GİRİŞİMLERİN KARŞISINDAYIZ”


Bu haber 2021-07-14 17:02:56 eklenmiş

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, 15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin 5. yılında yazılı açıklama yaptı.

Ülke tarihindeki tüm darbelerin ve darbe girişimlerinin demokratik, laik ve hukuk devletini ortadan kaldırmayı hedeflediğine vurgu yapan Özdemir, “Demokrasiye ve milli iradeye yönelik bu hain kalkışmayı ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz. Millet iradesinin üstünde başka bir gücün olması mümkün değildir. Mersin Barosu olarak, demokratik hukuk devletine kasteden tüm yasadışı girişimlerin karşısında yer almaya devam edeceğiz.

Çok sayıda kanunda yapılan kalıcı değişikliklerle maalesef hukuk sistemimiz büyük yara almıştır. OHAL KHK’larıyla hukuk sistemimizde yapılan düzenlemelerin çok önemli bir kısmı savunma alanını düzenlemektedir. OHAL KHK’ları ile adil yargılanma hakkı yok edilmiş,  on binlerce kamu çalışanı KHK’larla hukuksuzca işten çıkartılmış, işçi hakları yok edilmiş, adil seçimler ilkesi ihlal edilmiştir, avukatlar, gazeteciler, akademisyenler hukuksuz tutuklamalar ve gözaltılar sebebiyle mağdur olmuştur. FETÖ ile mücadele adı altında kişi hak ve özgürlükler ihlal edilmemelidir.

Bu vesileyle; Halkın iradesine yapılan her türlü darbeyi lanetliyoruz. Ülkemizi ve hukuk sistemimizi karanlığa götürme çabası içinde olanlara karşı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefte yürüyen biz avukatlar, her koşulda anti-demokratik uygulamalara karşı siper olmaya devam edeceğiz. Darbelerden çok yara alan ülkemizde siyasi iktidar, yargıyı ve tüm devlet kurumlarını ele geçiren FETÖ ile daha etkin mücadele etmelidir.

Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın birliği ve bütünlüğü uğruna canını feda eden şehitlerimizi ve 15 Temmuz gecesi darbecilerle karşı mücadele ederken şehit olan güvenlik güçlerimizi, vatandaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum” ifadesini kullandı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder