Memurlar seyyanen zam istiyor

Mersin Sondakika

Memurlar seyyanen zam istiyor

Mersin’de Memur-Sen üyeleri, yılın ikinci yarısında memur maaşlarına yapılacak olan yüzde 8.45’lik zammı yetersiz bularak seyyanen zam talebiyle eylem yaptı. Memur-Sen Mersin İl Temsilcisi Abdulla Çelik, maaşlarına seyyanen zam yapılmasını isteyerek, “Büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz” dedi.
Bu haber 2021-07-05 16:30:32 eklenmiş

 

Mersin’de Memur-Sen üyeleri, yılın ikinci yarısında memur maaşlarına yapılacak olan yüzde 8.45’lik zammı yetersiz bularak seyyanen zam talebiyle eylem yaptı. Memur-Sen Mersin İl Temsilcisi Abdulla Çelik, maaşlarına seyyanen zam yapılmasını isteyerek, “Büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz” dedi.

Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranının belli olmasının ardından Memur-Sen üyeleri, Özgür Çocuk Parkı’nda toplandı. Burada, “Seyyanen zam verilsin, gelir kaybı giderilsin” yazılı pankart açan memurlar, “Memuruz haklıyız kazanacağız”, Hak hukuk adalet böyle güçlenir devlet”, “Ek gösterge katsayı, hakkımız refah payı”, “Memuruz haklıyız hakkımızı alırız”, “Kadro gelmeli sözleşme bitmeli”, “Vaat yerine gelsin gösterge yükselsin” sloganları attı. Grup adına taleplerini açıklayan

Memur-Sen Mersin İl Temsilcisi Abdulla Çelik, yapılan yüzde 8.45 oranındaki artışın bir zam değil

enflasyon kaynaklı memurun kaybı olduğunu savundu. 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve 2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan zam karanın ardından 18 ay geçtiğini anımsatan Çelik, “18 ayda

dolar yüzde 46.05, euro yüzde 54.50, Altın (Gr.) yüzde 71.33, yağ (18 LT) yüzde 116.04, elektrik (kr/kWh) yüzde 30.91, doğal gaz (m3/TL) yüzde 23,68 arttı. Bu veriler maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor” dedi.

 “GELİR KAYIPLARI GİDERİLMELİ”

Son 18 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğunun görüleceğini ifade eden Çelik,

“Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu?” Diye sordu. “Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz.

Kamu işvereninin belirlediği zam, mart demeden buharlaşıyor” diyen Çelik, şöyle devam etti: “Tam da bu yüzden, en düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini her zemin ve şartta dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Gelin, kamu görevlilerini ferahlatacak ve bu amaçla da refahtan pay almalarını sağlayacak bir paradigma değişimini hayata geçirelim. Seyyanen zam çağrımız, bu kapsamda görülmeli, Gelir kayıpları giderilmeli. Biz, olmayan bir kaynaktan artış istemiyoruz. Var olan ve kamu görevlilerinden sakınılan bir kaynaktan payımız olanın, hakkımız olanın verilmesini istiyoruz. Büyüme ve refah payı üzerinden: kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin belirlendiği, emeğin değerinin yükseldiği, alın terinin karşılığının verildiği yeni bir sistem yürürlüğe konulsun. Ne yazık ki, gelir dağılımındaki makas gün geçtikçe açılıyor, ülkeyi ayakta tutan orta sınıf eriyor, tabanla tavan arasındaki uçurum büyüyor. Evet, Türkiye ekonomisi büyüyor fakat memurlar büyümüyor.”

 TALEPLERİNİ SIRALADILAR

 Kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları söz konusu olduğunda “mali disiplin”,

“bütçe imkânları” ve “tasarruf tedbirleri” başta olmak üzere çeşitli bahaneler üretildiğini ileri süren Çelik,

sermaye ve finans kesimi için teşvik paketleri ve vergi aflarının çıkarıldığını söyledi. “Bunun bir sosyal maliyetinin olacağını herkesin düşünmesi gerekmiyor mu?” şeklinde soru yönelten Çelik, memurların taleplerini şöyle sıraladı: “Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istiyoruz.

Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi için en düşük devlet memuru aylığının yüzde 10’u kadar seyyanen zam yapılmasını; en düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz. Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak, Personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini istiyoruz. Siyasi iradenin vaadi olan 3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz. Aile yardımının artırılmasını ve emeklilere de ödenmesini istiyoruz. Memurlara da Dini Bayram İkramiyesi ödenmesini istiyoruz. Ek Ödeme oranlarında artış istiyoruz. Derece-Kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz. Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz. Gelir vergisini tüm kamu çalışanları için yüzde 15’te sabitlenmesi istiyoruz.” Açıklamanın ardından grup, olaysız bir şekilde dağıldı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder