"YARGI PAKETİ ÇEKİLMELİ!"

Mersin Sondakika

"YARGI PAKETİ ÇEKİLMELİ!"


Bu haber 2021-07-01 14:11:08 eklenmiş
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, çocuk istismarıyla mücadele etmek isteniyorsa 4. Yargı Paketi’nin bir an önce geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek, “4.yargı paketindeki ‘çocuğa cinsel istismar suçlarında somut delil aranacak’ maddesi meclisten geçerse yüzlerce Elmalı davasına benzer davaları görecek ve yaşayacağız” dedi.
Son günlerde tüm Türkiye’nin gündemine oturan Elmalı Davası’nda sanıkların tahliye edilmesine benzer bir durum da Mersin’de yaşandı ve 8 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismar iddiasıyla yargılanan 67 yaşındaki sanığın ilk duruşmasında adli kontrol kararı kaldırıldı. Tüm bunlar olurken geçtiğimiz günlerde de Ceza Mahkemesi Kanunu kapsamındaki katalog suçlarda tutuklamanın; ‘kuvvetli suç şüphesi’ yerine ‘somut delil’ şartıyla mümkün olacağının belirtildiği 4. Yargı Paketi’nin TBMM’ye sunulması ve Adalet Komisyonu'nda kabul edilmesiyle çocuğa cinsel istismar davalarında çocukların ifadesi yeterli bulunmayarak somut delilin şart olacak olması tepkileri büyüterek ülkede infiale yol açtı. 
“PAKET GERİ ÇEKİLMEZSE YÜZLERCE ELMALI YAŞANABİLİR”
Yargı paketine bir tepki de UCİM Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan’dan geldi. Yargı Paketi’nin bir an önce geri çekilmesi gerektiğini vurgulayan Ceylan, “Eğer somut delil derlerse bunun anlamı şudur; ya bir kamera ya da bir adli rapor gerekli. Çocukların ifadesi çok geçerli ve yeterli olmayacak. E şimdi şunu sorarım ben, istismarcı üçüncü şahsın önünde mi yapıyor istismarını? Ya da bir kamera önünde mi yapıyor istismarını? Ya da bir penetrasyon yoluyla mı ille de istismar olur?” diye sordu. Paket meclisten geçerse Elmalı davasına benzer yüzlerce dava yaşanacağını söyleyen Ceylan, UCİM olarak konuyla ilgili Bakanlık yetkilileriyle görüştüklerini ve yasanın geri çekilmesi için mücadelelerinin süreceklerini dile getirdi. 
“BUNDAN DAHA BÜYÜK BİR DELİL OLAMAZ”
Ülke gündemine oturan Elmalı davasıyla ilgili de konuşan Ceylan, UCİM olarak davayı yaklaşık bir yıldır takip ettiklerini söyledi. Son günlerde davayla ilgili yayılan mektup ve ses kayıtlarının Elmalı davasıyla ilişkisinin olmadığını söyleyen Ceylan,  “Sosyal medyada gezen ses kayıtları çocuklara ait değil, oradaki mektup Elmalı’daki çocuklara ait değil. O resim nasıl sızdırıldı bilmiyoruz ama biz de bundan son derece rahatsızız” dedi. Mahkeme heyetinin somut delil yoktur diyerek ve çocukların ifadelerini kabul etmeyerek sanıkları tahliye etmesine tepki gösteren Ceylan, “O resimler yayıldıktan sonra toplumda infial oldu. Neden bu çocuklara inanılmadı da mahkeme heyeti bunları tahliye etti diye bir infial var. Biz de katılıyoruz çünkü bundan daha büyük bir delil olamaz. Çocuklar en son İstanbul adli rapor aldılar, adli raporda da şu geçiyor; çocukların resimde çizdikleri olay, anlattıkları esas alınır diye yani delil olarak kabul edilir diye rapor da var ama buna rağmen mahkeme heyeti deliller karatılamaz deyip istismarcıları serbest bıraktı” dedi. 17 Eylül’de dava olacağını hatırlatan Ceylan, “Biz zaten takip ediyoruz, baba adına vekâletimiz var. Çocuklar babanın annesinin yanında, baba başka bir şehirde yaşıyor. Biz elimizden geldikçe çocuğa destek olmaya gayret ediyoruz. Hukuksal anlamda da ben de genel başkan da Elmalı’da olacağız” şeklinde konuştu. 
“İSTİSMARCILAR SERBEST KALMAMALI”
İstismarcılar serbest olursa çocuklar içine kapanıp hep aynı korkuyu yaşayacaklarını söyleyen Ceylan, bu istismarcıların başka çocuklara da zarar verebileceklerini ve bunu mahkeme heyetine anlatmaya çalıştıklarını belirterek,  “İstismarcıları serbest bırakmayın, serbest yargılamayın diyoruz. Çünkü istismarcılar duramıyor, çocukları gördüğü zaman dayanamıyorlar. Bunlar başka çocuklara da zarar verecekler” şeklinde konuştu. İstismarların çoğunun yakınlardan geldiğine dikkat çeken Ceylan, “İstismarcı ya evin içindeyse ne yapacak çocuk? Komşusuysa ne yapacak? Öğretmeniyse ne yapacak? Mahallenin bakkalıysa ne yapacak? Onun için istismarcıları tutuklu yargılayın diyoruz. Mahkeme heyetlerimize bunu söylüyoruz ve ısrarla da ihtisaslaşmış öze mahkemelere ihtiyacımız var bizim. Bu konuda empati yapabilen, eğitimli hakimlere, mahkeme heyetlerine ihtiyaçlarımız var bizim” ifadelerini kullandı. İstismara uğrayan çocukların ailelerinin çekingen olduğunu söyleyen Ceylan, bu konuyla da mücadele ettiklerini dile getirerek, “Aslında utanması gereken istismarcılar ve onların yakınları olmuyor da çünkü o yakınları sahip çıkıyorlar yakınları istismarcıya ve siyasilere de büyük baskı yapıyorlar” dedi.
 
“UCİM OLARAK TÜM TÜRKİYE’DE MÜCADELE VERİYORUZ”
Mersin’deki istismar davasını da yakından takip ettiklerini dile getiren Ceylan, UCİM olarak 250 UCİM davaya baktıklarını söyledi. 60 ilde örgütlü olan derneğin, Türkiye’nin dört bir yanında çocuk istismarıyla mücadele ettiğini söyleyen Ceylan, “75 bin üyemiz var. Binin üzerinde avukatlarımız var, her şehirde yaklaşık 10 tane gönüllü avukatımız var ve bu avukatlarımız şu an tüm davaları takip ediyorlar” dedi. Sadece mahkeme salonlarında ve mahkeme önlerinde mücadele etmenin yeterli olmadığının altını çizen Ceylan, şunları kaydetti: “Eğitmenlerimiz sayesinde Türkiye’ye çocuk istismarını önlemek için eğitimler veriyoruz, elimizden geldiğince de çocuklarımıza travma desteği vermeye gayret ediyoruz. Bunun için de her bölgede iki tane önleme merkezi hedefledik. İzmir’de açtık ve bu önleme merkezleri Avrupa ve Türkiye’de bir ilk olarak açıldı. Konya’da açtık, İstanbul’da açtık, pazartesi proje ofisimizi Ankara’da açtık, şimdi pazar günü Erzurum’a açacağız. Sonra sırasıyla Van, Mardin, ordu, Kayseri böyle gidecek, her bölgede iki tane açacağız. Ve bu önleme merkezlerinde hem eğitimler verilecek hem de çocuklarımıza travma desteği verilecek. Merkezlerde bir avukatımız muhakkak kadrolu çalışacak, psikoloğumuz muhakkak kadrolu çalışacak bir temsilcimiz muhakkak kadrolu çalışacak ve bir sürü de gönüllümüz var.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder