BAŞKAN SEÇER,"SAYIŞTAY RAPORU DİYOR Kİ; ‘BU ADAMLAR 2020 YILINDA BU BELEDİYEYİ ÇOK İYİ YÖNETMİŞ’”
Mersin Sondakika

BAŞKAN SEÇER,"SAYIŞTAY RAPORU DİYOR Kİ; ‘BU ADAMLAR 2020 YILINDA BU BELEDİYEYİ ÇOK İYİ YÖNETMİŞ’”


Bu haber 2021-05-27 18:33:26 eklenmiş

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda 2020 yılı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kesin Hesabı’nı değerlendirdi. Devraldıkları 2 milyar 247 milyon liralık borcun 880 milyon lirasını ödediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Bizim şu anda 1 milyar 367 milyon lira bir borç bakiyemiz var. Banka kredi borcu 979 bin 910 lira. Kalan emanetler kısmı dediğimiz 387 milyon liralık piyasa borcuyla beraber 1 milyar 367 milyon lira Büyükşehir Belediyesi’nin borç stoku var. Bankalar ve piyasalar” dedi.

Geçmişten kaynaklı çok ciddi bir finans yükü ile karşı karşıya olduklarını, bu konuda açmaza girdiklerini söyleyen Seçer, “Biz göreve geldiğimizden 30 Nisan gününe kadar toplamda ödediğimiz eski dönemden azalan borç miktarı 820 milyon liranın yarısı anapara, yarısı faiz. Bu şu anlama geliyor; biz bu ödemelerin çoğunu faize ödüyoruz. 2 yılda 400 milyon lira gibi bir rakam. Eğer makul bir seviye bir faiz miktarı olsaydı herhalde o parayla bu memlekete az önce şikayet edilen; yolundan köprüsüne, sosyal hizmetlere kadar birçok konuda yaraya merhem olabilirdik. Demek ki bizi yoran geriden gelen yüksek faiz oranlarıyla yapılan borçlanmalar. Onun faiz ödemeleri. Bizim dönemde banka faizinden kaynaklı bir kuruş ödeme yok, bir kuruş anapara ödeme yok” diye konuştu.

Sayıştay’ın 2020 Yılı Denetim Raporu’ndan alıntılar yaparak belediyede sağladıkları mali disipline dair detaylı açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “Diyor ki herkesin anlayacağı dilde; ‘kardeşim bu adamlar 2020 yılında bu belediyeyi çok iyi yönetmiş. Bütçeyi çok iyi yapmış. Çok gerçekçi yapmış. İsrafı ortadan kaldırmış. Tasarrufa gitmiş. Faize, borca düşmemiş. Kontrolü eline almış, gelirlerini mümkün olduğu seviyede yükseltmiş. Giderlerini azaltmış ve bütçe fazlası vermiş’” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleriYazarlar

MERSIN
Copyright © 2021 Minsan Haber Ajansı Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder